Vanaema ja Issand Jumal

Hjalmar Bergman

Lavastuse tutvustus

Vanaema on üksi oma mõisas ja jagab Issandaga maid. Sest kellega sa hing ikka räägid? Mees sureb ära, lapsed lendavad laiali ja lapselapsed ei anna näolegi, vanad sõbrad kaovad maamulda. Issand Jumal on alati käepärast. Tema ei mõtle samal ajal millestki muust. Tema teab, mis juhtus viiekümne, kuuekümne ja seitsmekümne aasta eest! Issandal on veel üks suur eelis: tema ei vaidle vastu. Vastuvaidlemine vanaemale ei meeldi.

 

Vanaema silme eest libiseb läbi kogu pikk elu: värvikas Borckide suguselts, lapsed ja lapselapsed, riiud ja leppimised, võidetud ja kaotatud lahingud. Rohkem vist ikka võidetud, või vähemalt nii arvab Vanaema.

 

Homme peab ta oma 70. sünnipäeva ning lapsed ja lapselapsed tulevad koju. Kui ikka tulevad? Mõisa müügiks ikka tulevad. See on ju nende lapsepõlvekodu – Borckide mõis, kuhu vanaema kunagi lihtsa teenijannana sattus ja kus temast sai mõisaproua Agnes Borck. Mõis, mille nimel ja mille eest on ta terve oma elu võidelnud. Nüüd saab see müüdud. Nii on Vanaema otsustanud.

 

“Vanaema ja Issand Jumal” on perekonnasaaga, mille tegevustik maalib meile värvika pildi jõukast Borckide perekonnast 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse Rootsis. Hjalmar Bergmani peetakse Strindbergi ja Söderbergi kõrval Rootsi 20. sajandi esimese poole kirjandusklassikuks, kelle teoseid ikka ja jälle üle loetakse. Bergmani tähtteost “Vanaema ja Issand Jumal” on korduvalt lavale seatud ja 1980ndatel valmis selle põhjal Rootsi televisioonis teleseriaal. 1994. aastal tõlgiti romaan ka eesti keelde.

 

Lavastus on pühendatud Luule Komissarovi 75. sünnipäevale.

 

Eesti teatri aastaauhinnad 2017 – meeskõrvalosatäitja auhinna nominatsioon Janek Vadi

Lavastusmeeskond

Dramatiseerinud

Liis Aedmaa ja Sander Pukk

Lavastaja

Sander Pukk

Kunstnik

Annika Lindemann

Muusikaline kujundus

Peeter Konovalov

Valguskunstnik

Rene Liivamägi

Videokujundaja

Katre Sulane

Osades

Luule Komissarov, Jaana Kena, Janek Vadi, Vallo Kirs, Triinu Meriste, Rait Õunapuu, Andres Tabun, Tanel Ingi, Tarvo Vridolin, Vilma Luik, Margus Vaher, Kiiri Tamm, Pille-Riin Lillepalu või Marika Palm, Gerry Mäekivi ja Joonatan Aedmaa või Vihur Põld

Meediakaja

“Vanaema ja Issand Jumal” (Ugala)

- laiapea.eu, 20.04.2017

Vanaema elutants kummituste kabarees

- Pille-Riin Purje / Postimees, 10.11.2016

Ühe pere värvikas ja põnev lugu

- Tiina Sarv / Sakala, 12.10.2016

Viimse kohtupäeva vabadus

- Oliver Issak / Sakala, 19.10.2016

Järgmised etendused

Pileti ostmiseks valige sobiv kuupäev.
Menüü