Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus

Jonas Jonasson

Lavastuse tutvustus

100. HOOAJA AVALAVASTUS

 

Peadpööritav rännak läbi saja aasta

 

Viljandi eakatekodus on kõik valmis Allan Karlssoni 100. sünnipäevaks. Kohale on tulnud linnavalitsuse ja ajakirjanduse esindajad, tellitud on tort, eakatekodu elanikud on pannud selga oma kõige pidulikumad riided. Kui peoseltskond Allan Karlssoni tuppa siseneb, pole juubilari ennast aga kusagil. Saja-aastane Allan Karlsson on akna kaudu põgenenud.

 

Järgneb peadpööritav ja plahvatusterohke tagaajamine läbi suvise Viljandimaa, aga ühtlasi ka rännak läbi Allan Karlssoni elu ja lähiajaloo sõlmpunktide. Oma elutee jooksul satub Allan paljude 20. sajandi pöördeliste sündmuste osaliseks. Ta kohtub Francisco Franco, Harry Trumani, Jossif Stalini, Kim Jong Ili ja veel mitmete suurkujudega, aga ka teadlaste ja hullukeste, kurjategijate ja politseinikega. See on musta huumori ja elava muusikaga vürtsitatud lugu väikesest inimesest, kes suudab suurte sündmuste keskel jääda iseendaks ja uskuda kõige kiuste inimlikku headusesse. Või nagu Allan Karlsson ise armastab öelda: “On, nagu on, ja tuleb, mis tuleb”.

 

Ugala 100. hooaja avalavastus „Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus” põhineb Rootsi kirjaniku Jonas Jonassoni 2009. aastal ilmunud esikromaanil. Lavastuse on dramatiseerinud Priit Põldma (NUKU teater). See elujaatuse tippteoseks nimetatud romaan on tänaseks tõlgitud ligi 40 keelde. 2013. aastal esilinastus Rootsis romaanil põhinev komöödiafilm ning praegu valmistatakse samal teosel põhinevat filmi ette Ameerikas. 2018. aastal kirjutas Jonas Jonasson teosele ka järje “Saja ühe aastane, kes mõtles, et ta mõtleb liiga palju”.

 

NB! Lavastus sisaldab tugevaid heli- ja valgusefekte.

 

“Saja-aastane” annab publikule vabastava ja pingeid lõdvendavad kogemuse. Tõsine meel tasub seekord koju jätta ning vaadata lavastust nii, nagu ta on – uskumatult jabur, ent üllatavalt eluterve.
Karin Allik, Postimees

 

Tekst on vaimukas, lavastus hoogne, tegelased värvikad ja peategelane Aarne Soro lihtsalt suurepärane.
Keiu Virro, Eesti Päevaleht

 

Lõbusast raamatust on saanud lausa pöörane lavastus ning tuleb tõdeda, et igav ei hakka hetkekski. Saalist oli võimalik lahkuda ainult hea tujuga!
Alice Lokk, Sakala

 

Tõeliselt imekspandav tulemus dramaturgilt, kes on suutnud sellise loo teatrilava jaoks dramatiseerida, ning muidugi julgete ja heas mõttes hullude visioonidega lavastaja, kes selle nii mitmekülgselt ja fantaasiarikkalt lavale seadis. Rääkimata supertrupist ja ülejäänud imesid kordasaatvast tiimist – muusikutest grimeerijateni, kunstnikest koreograafini.
Danzumees

 

UGALA-WEB-PLAKATISEIN

 

 

 

 

Lavastusmeeskond

Alusteose tõlkija

Kadri Papp

Dramatiseerija

Priit Põldma (Eesti Noorsooteater)

Lavastaja

Ringo Ramul

Kunstnik

Annika Lindemann

Muusikaline kujundus

Lauri Lüdimois ja Arno Tamm

Koreograaf

Oleg Titov

Valguskujundaja

Mari-Riin Paavo

Osades

Aarne Soro, Andres Tabun, Tarvo Vridolin, Terje Pennie, Janek Vadi, Kadri Lepp (külalisena) või Jaana Kena, Luule Komissarov, Martin Mill, Laura Kalle või Lauli Koppelmaa, Oleg Titov ja Aili Nohrin

Muusikud

Arno Tamm, Marvin Mitt, Kalev Välk, Mart Nõmm ja Rene Laur

Meediakaja

Pille-Riin Purje teatrikommentaar: viimase etenduse sündmuslikkus

- Pille-Riin Purje / ERR kultuuriportaal, 29.05.2023

Arvustus. Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus

- Danzumees / danzumees.blogspot.com, 30.09.2019

Intervjuu lavastaja Ringo Ramuliga

- Liis Seljamaa / KUKU "Publikumärk", 21.09.2019

Järgmised etendused

Pileti ostmiseks valige sobiv kuupäev.
Menüü