Meie klass

Tadeusz Słobodzianek

Lavastuse tutvustus

Ugala kollegipreemia 2023 – Parim lavastus

Viljandi linna teatripreemia 2023

 

Teise maailmasõja künnisel õpivad ühes Poola väikelinnas koos poolakad ja juudid. Nad on klassikaaslased ja sõbrad. Okupatsioon ja sõda lõikavad läbi nende lapsepõlve sõprussidemed ja toovad endaga kaasa kirjeldamatu julmuse ja vägivalla. Sõda lõpeb, aga ellujäänud peavad edasi elama ning iseendale ja üksteisele otsa vaatama. Kättemaks ja arvete klaarimine kestab aastakümneid kuni lõpuks jõutakse hetke, mil tuleb teha rahu nii elavate kui surnutega ja elada siin ja praegu.

 

See lugu räägib mu vanavanemate põlvkonnast – inimestest, kelle saatuseks oli sündida eelmise sajandi 20ndate aastate alguses ja saada täiskasvanuks siis, kui teine maailmasõda terve Euroopa tükkideks rebis. See on lugu tervest generatsioonist noortest, kelle lootused ja unistused hajusid koos plahvatuste suitsuga ning kelle jaoks omadest said võõrad ning võõrastest omad. See lugu räägib valikutest, mis tuleb langetada siis, kui võimalusi ei ole, ning usust ja armastusest oma ligimese vastu.“

Lavastaja Tanel Jonas

 

Poola ühe kuulsaima näitekirjaniku Tadeusz Słobodzianeki näidend „Meie klass“ põhineb ajaloolistel sündmustel. Seda on tõlgitud arvukatesse võõrkeeltesse ja teiste seas lavastatud näiteks Iisraelis, Ungaris, Ameerika Ühendriikides, Itaalias, Kanadas, Rootsis ja Suurbritannias. Näidend on võitnud Poola kõige prestiižsema kirjandusauhinna Nike.

 

Minu eesmärk ei ole olla objektiivne. Ma esitan küsimusi inimese seisundi kohta – inimeste kohta, kes elasid keset sotsiaalsete, psühholoogiliste, ajalooliste, religioossete ja ideoloogiliste suhete traagilist kokkusattumust, mis viis kuritegevuse, kättemaksu ja kannatuseni.“

Autor Tadeusz Słobodzianek

 

“Kümne näitleja ansamblimäng on kantud sedavõrd tugevast, intensiivsest, katkematust tervikutunnetusest, et lausa võimatu oleks kedagi eraldi portreteerida, kuigi kiita on põhjust igaüht.”
Pille-Riin Purje, Sirp

 

 

“Tanel Jonase interpretatsioonis mängib lavastusterviku kujunemisel individuaalsete psühholoogiliste karakterite kõrval olulist rolli lavategevuse rütmiline ja plastiline ülesehitus.”

Enn Siimer, Teater. Muusika. Kino

 

“Tanel Jonase lavastuses on sõnum väga selge, väga ajas ja väga tundlik. Samas on see ka kujunduslikult ja vormistuselt väga täpne lavastus.”
Pille-Riin Purje, Terevisioon

 

“Ugala uuslavastus «Meie klass» on mitmekihiline sissevaade Poola kogukonnas toimunusse, mis mitte ainult ei kõneta, vaid ka puudutab ja lausa kriipivalt.”
Kaisa-Kadi Pilt, Sakala

 

 

Lavastust ei soovitata alla 14-aastastele.

Esietendus 16. septembril 2023 Ugala väikeses saalis.

 

Valminud on lavastuse “Meie klass” toetav õppematerjal põhikooli lõpuklasside õpilastele ning gümnasistidele. Õppematerjali saate alla laadida siit:

MEIE_KLASS_ÕPPEMATERJAL.pdf

MEIE_KLASS_ÕPPEMATERJAL.docx

 

 

Lavastusmeeskond

Lavastaja

Tanel Jonas

Lavastaja assistent

Liis Aedmaa

Kunstnik

Kristjan Suits (Tallinna Linnateater)

Muusikaline kujundaja

Peeter Konovalov

Valguskujundaja

Mari-Riin Paavo

Liikumisjuht

Rauno Zubko

Tõlkija

Hendrik Lindepuu

Osades

Terje Pennie, Alden Kirss, Jaana Kena, Tarvo Vridolin, Jass Kalev Mäe, Peeter Jürgens, Margus Tabor, Rait Õunapuu, Klaudia Tiitsmaa ja Aarne Soro

Menüü