Tuul kuu pealt

Eric Linklater

Lavastuse tutvustus

“Kui kuu peal puhub tuul, peab olema väga ettevaatlik. Kui see tuul on kuri ja teie olete üleannetud, puhub tuul kuu pealt otse teie südametesse ja siis ei jäägi muud üle, kui terve aasta ulakad olla.”

 

Keskeltläbi külas elavad õed Dinah (Laura Peterson) ja Dorinda (Laura Kalle). Nende isa suundub Bombardiasse sõjaretkele ja manitseb tütreid enda äraolekul kenasti käituma. Tüdrukud aga avastavad, et hoopis lihtsam on olla sõnakuulmatu kui viks ja viisakas. Nad saavad isa hoiatusest äraspidist julgustust ja tunnevad, kuidas kihk ulakas olla nende sees järjest kasvab. Tüdrukud söövad oma guvernandi, preili Serendipi meelehärmiks üüratuid toidukoguseid ja lähevad tülli Keskeltläbi küla elanikega.

 

Solvunult hauvad nad metsas elava emand Krõnksu kaasabil külarahvale karmi kättemaksu ja satuvad endalegi ootamatult üha kummalisematesse sekeldustesse nii oma kodukülas kui ka sellest tuhandeid kilomeetreid eemal. Ohtlike sündmuste keerises hakkavad Dinah ja Dorinda mõistma, milline väärtus on tegelikult vabadusel ja mis võib olla vabadusest ilma jäämise hind.

 

Mastaapne lavakujundus, mille autoriks on Annika Lindemann, paneb proovile Ugala renoveeritud teatrilava tehnilise võimekuse ja on ka põhjuseks, miks lavastust mängitakse kevadel ainult kodusaalis Viljandis.

 

Laval saab näha tõeliselt kirjut tegelaste plejaadi: näitlejaid on kõigest üheksa, kuid mängitavaid rolle üle paarikümne. Kiiretele rollivahetustele aitab kaasa kostüümikunstnik Neoon Musta fantaasialooming, mille abil tuuakse publiku ette teiste hulgas näiteks lendav pistrik (Vallo Kirs), vanglafanaatikust isevalitseja krahv Hulago Bloot (Aarne Soro) ja kaevamissõltlastest sapöörid (Jaana Kena ja Triinu Meriste). Nõtke ja sitke puuma rollis teeb külalisena kaasa Karl Robert Saaremäe, ulakate tüdrukute isa, kes õigupoolest selle sekeldusejada käivitab, mängib Tarvo Vridolin ja sarmika guvernandina, kes kogu segadust üritab ohjes hoida, astub üles Ringo Ramul.

 

Eric Linklateri romaani on dramatiseerinud Liis Aedmaa, lavastuse originaalmuusika autoriks on Lauri Lüdimois, animatsioonide autoriks on Katre Sulane, valguskujunduse loob Villu Konrad ja lavastuskoreograafina teeb Ugalas debüüdi Anni Zupping.

 

“Sageli, kui me enda arvates hästi käitume, ütleb mõni täiskasvanu, et me oleme ikka väga ulakad olnud. Nii ongi päris keeruline aru saada, et mis või kuidas.”

 

Briti lastekirjaniku Eric Linklateri romaan “Tuul kuu pealt” ilmus 1944. aastal, vahetult enne Teise maailmasõja lõppu. Samal aastal pälvis kirjanik teose eest Briti raamatukogutöötajate Carnegie auhinna.

 

Marika Palmi lavastajatee Ugala teatris algas diplomilavastusega “Unista!tud”, millele järgnesid mänguline lastelavastus “Printsess Luluu ja härra Kere” ja Salme Reegi preemia pälvinud noortemuusikal “Moraal”.

 

Lavastuses kasutatakse maagiat ja tuleb ette hulgaliselt äpardusi.

 

Sobib lastele alates 6. eluaastast.

Lavastusmeeskond

Dramatiseerija

Liis Aedmaa

Lavastaja

Marika Palm

Kunstnik

Annika Lindemann

Kostüümikunstnik

Neoon Must

Muusikaline kujundaja

Lauri Lüdimois

Valguskunstnik

Villu Konrad

Videokunstnik

Katre Sulane

Liikumisjuht

Anni Zupping

Osades

Laura Kalle, Laura Peterson (Theatrum), Ringo Ramul, Vallo Kirs, Karl Robert Saaremäe (külalisena), Triinu Meriste, Jaana Kena, Aarne Soro ja Tarvo Vridolin

Meediakaja

Ulakate laste võidukäik

- Alice Lokk / Sakala, 18.04.2018

54. "Tuul kuu pealt"

- Alissija-Elisabet Jevtjukova / Blogi "Kinoteatri eksperiment", 23.04.2018

Ugalas uus lastelavastus

- Postimees, 03.04.2018
Menüü