Leskede kadunud maailm

Priit Põldma

Lavastuse tutvustus

Andrus Kasemaa romaani ainetel

 

On 1990. aastate teine pool. Poiss loeb ajalehekuulutust ja sõidab nädalaks ajaks ühte rannakülla sotsiaaltööd tegema, et lihtsal viisil raha teenida. Kohale jõudes avastab ta, et külakese ainsaiks elanikeks on neli särtsakat leske ja üks sõnaaher vanatüdruk. Keegi neist ei soostu aga poisile ütlema, milles tema tööülesanded seisnevad. Leskede mälestused, kujutelmad ja unenäod moodustavad tiheda padriku, kus uustulnukal on päris võimatu orienteeruda. Pealtnäha kombekad prouad haaravad poisi oma veidrate, ennustamatute ja ohtlike mängude keerisesse.

 

„Leskede kadunud maailm“ on müstiline lugu möödalibisenud ajast ja elamata jäänud eludest. Lavastus tõukub Andrus Kasemaa samanimelisest debüütromaanist, mida on nimetatud ka etnograafiliseks proosapoeemiks. Teos ilmus 2012. aastal ja põhineb aastate jooksul peetud vestlustel autori kodukandi lesknaistega.

 

Johanna lavastus surnukirstuga on teatriõhtu absoluutne kulminatsioon, üksiti kõige loomulikum ja üldistusjõulisem stseen reaalsest ja hingele vajalikust kohtumisest surmaga, mis meie päevil juba haruldane.

Pille-Riin Purje, Postimees
Ramuli lesed on aga saanud kaasa kapaga verekat väe- ja loomisjõudu, mis avaldub nii konkreetses tegevuses  kui ka suhete tasandil. Nende leskede kreatiivne plahvatuslikkus paigutub õrnale piirile, millest ühele poole jääb vaheda kirvena õhus rippuv ohutunne, teisele aga selle horror-õhustiku tempimine paroodiaga, mänguks pööramisega. See on lubanud trupil mõõdukalt hullata ning õigustanud lavastaja natuke vabama joonega struktureeringut.
Sven Karja, Sirp

Lavastuses suitsetatakse ja kasutatakse tervisele ohutut lenduvat värvipulbrit.

Lavastusmeeskond

Autor

Priit Põldma

Lavastaja

Ringo Ramul

Kunstnik

Kristiina Põllu (Tartu Uus Teater)

Helilooja ja muusikaline kujundaja

Jakob Juhkam

Valguskujundaja

Laura Maria Mäits

Videokunstnik

Margo Siimon

Osades

Oskar Punga, Kaie Mihkelson (Eesti Draamateater), Terje Pennie, Garmen Tabor, Luule Komissarov ja Vilma Luik

Meediakaja

Arvustus. Kadunud maailma tagasiloomine

- Pille-Riin Purje / Postimees, 09.03.2021

Arvustus. Leskede kadunud maailm - Ugala

- Danzumees /danzumees.blogspot.com, 23.05.2021

Arvustus. Midsomeri lesed, Tammaru Tiina ja poisu

- Sven Karja / Sirp, 19.03.2021

Priit Põldma: teatris on tabusid juba nii palju murtud

- Margus Haav / Sakala, 23.02.2021
Menüü