Ugala teatrisuvi

Niipea kui tavapärane etendus- ja proovitegevus taastub, lähme lootusrikkalt vastu Ugala teatrisuvele. Lavastused, mida Ugala sel suvel mängib – Ene Mihkelsoni “Katkuhaud” ja Eno Raua “Etturid” – on justkui igal eestlasel sügaval taskupõhjas peidus oleva mündi kaks poolt.

 

Etturid

 

Ugala teatri ajalooline metsavennadraama “Etturid” etendub sel suvel publiku tungival soovil veel kaheksal korral juulis ja augustis Järvamaal Vargamäe lähistel asuvas vanas viljakuivatis, Kukenoosi küünis.

 

Eno Raua unustusehõlma vajunud põnevusromaanil “Etturid” põhinev Taago Tubina lavastus räägib loo kolmest noorest mehest, kellest saavad olude sunnil metsavennad. Lavastuse peategelased – Agu, Heiki ja Valdur, keda kehastavad Karl Robert Saaremäe (külalisena), Ringo Ramul, Martin Mill – peavad võitlust iseendaks jäämise nimel, samal ajal kui ümbritsev tegelikkus seda üha vähem võimaldab. See on ideaalide kuhtumise ja purunemise lugu, mis sunnib paratamatult küsima: kuidas käituksime ise, kui satuksime samasugustesse oludesse?

 

“Etturite” lavastaja Taago Tubin on sama töö eest nomineeritud Eesti teatriauhindadel 2020 parima lavastaja kategoorias.

 

Katkuhaud

 

Juubelihooaja lõppvaatuseks läheb Ugala teater tagasi oma juurte juurde. Sel suvel esietendub Ugala kunagises kodus Koidu seltsimajas Ene Mihkelsoni „Katkuhaud“, mille toob lavale Priit Pedajas, kelle lavastajatee 41 aastat tagasi nendeltsamadelt lavalaudadelt algas. Peaosades on Luule Komissarov ja Kadri Lepp.

 

Mitmete auhindadega pärjatud ajaloolist romaani “Katkuhaud” on tihti võrreldud Sofi Oksaneni romaaniga “Puhastus”. See koorub kiht kihi haaval lahti ja toob meieni ühe perekonna loo, aga ka terve eesti rahva loo elusaatustest ja valikutest 20. sajandi teise poole alguses.

 

Üle pika aja kohtuvad kaks naist, kelle põimunud elusaatustes on peidus üks saladus. Kui lavastuse peategelane oli 6-aastane, võttis tädi Kaata ta enda juurde elama. Nüüd, aastakümneid hiljem asub ta 80-aastase tädi ja seejärel oma ema Sanna mälestuste jahile. Iga uus külaskäik erakuna elava Kaata juurde avab kiht kihi haaval kunagi toimunud sündmusi, keerulise aja pinevaid suhteid ning põhjuseid, miks minevikus toimunust siiani rangelt vaikitud on. Kuidas leida vastuseid ja anda hinnanguid ajale, mil iga sammu pidi põhjalikult kaaluma? Ajale, mis nüüd sõrmede vahelt laiali pudeneb, kuna sellest pole senini tahetud rääkida.

 

“Katkuhaud” esietendub Koidu seltsimajas 27. juunil ning jõuab lavale kaheksal korral.