Ugala teatri 99. hooaeg pakub nii värsket omadramaturgiat, maailmaklassikat kui muusikali

Ugala peagi algav 99. hooaeg toob sügisel publiku ette tõelised maiuspalad nii klassikasõpradele kui ka kaasaegse dramaturgia austajatele. Samuti jõuab lavale Ugala teatri näitlejatele Luule Komissarovile ja Peeter Jürgensile pühendatud näidend ning teatrisõprade rõõmuks on üle 10 aasta Ugala teatris taas lavale jõudmas muusikal.

 

Hooaja avab 22. septembril lavale jõudev Andres Noormetsa tõlgendus Henrik Ibseni näidendist „Naine merelt“. Norra näitekirjanduse suurmeistri teos räägib mere ääres üles kasvanud majakavahi tütrest Ellidast, keda piinab igatsus avamere järele ja kes ei suuda väikelinnaeluga leppida. Ühel päeval tuleb merelt mees Ellida minevikust ja kõik muutub. Ellida rollis astub üles Laura Peterson, kes liitus 99. hooajaks Ugala teatri trupiga. Lavastuses teeb kaasa ka teine uuest hooajast Ugala teatriga liitunud naisnäitleja – värskelt lavakooli lõpetanud näitlejanna Ilo-Ann Saarepera. Muusikalise maailma loob lavastusele kitarrist ja helilooja Argo Vals, kes ka ise igal etendusel laval musitseerib.

 

Juba oktoobris löövad Kadri Lepp ja Janek Vadi käima tõelise suhete-tulevärgi Nick Payne’i auhinnatud draamas „Tähtede seis“, mille lavastab Ringo Ramul. Tavapäratu armastuslugu lennutab meid läbi aegruumi, rääkides kahe inimese valikuvõimalustest ja saatusest. Vaatajal lubatakse heita pilk Marianne ja Rolandi elukäigu võimalikele variatsioonidele, kus kõik sõltub valikutest. Milline oleks elu olnud, kui me oleksime teinud aastaid tagasi hoopis teised valikud? Lavastaja Ringo Ramul tunnistab ka ise: „Olen oma elus palju mänginud mis-siis-kui mõttega ja juurelnud, kas meie elu on vaid jada juhuseid või juhib seda saatus. Sellega tegeleb ka „Tähtede seis“, mis haaras oma tavatu vormiga mu tähelepanu. See on lugu meile antud ajast, kuid eelkõige armastusest.“ Lavastusele teeb muusikalise kujunduse hinnatud helilooja Rasmus Puur. „Tähtede seis“ esietendub Ugala teatri väikeses saalis 6. oktoobril.

 

Ugala trupi väärikaimad näitlejad Luule Komissarov ja Peeter Jürgens astuvad novembris publiku ette uhiuues lavaloos „Meistrite liiga“, mille tunnustatud näitekirjanik Urmas Lennuk on kirjutanud just neid kahte Ugala legendi silmas pidades. Lavastaja Tanel Ingi lubab, et laval segunevad päriselu ja teatrilood üheks tervikuks: „Ma olen ikka vanematele kolleegidele alt üles vaadanud. Eriti teatrisse tulles. Nende lood on mind alati paelunud, nende värvikas minevik ja elu. Neil on palju rääkida ja anda ja siin ei ole tähtis, oled sa näitleja või kes tahes… Urmas Lennukil oli üks selline lugu selliste inimestega peas mõlkumas ja minul oli soov miskit sellist teha ja meil Ugalas on õnneks need hääd inimesed, kellega teha. Ühesõnaga meistrid mängivad ja nii ta siis tulebki – Meistrite liiga.” Esietendust on oodata 17. novembril Ugala teatri suures saalis.

 

Jõulukuul esietendub Ugala teatri suurel laval uus lastelavastus „Kohtume kell 8 Noa laeval“, mille lavastab Marika Palm. Publik saab osa kolme pingviinist sõbra lumistest seiklustest Antarktikas, kes asuvad suure veeuputuse kartuses teele Noa laeva suunas, kuhu igast loomaliigist mahub pardale ainult kaks. Sõbrad ei taha sellega leppida ja nii nad asuvadki kolmandat laeva smugeldama. Vahva ja tempoka lasteloo jaoks kirjutab laulud räppar Mart Rauba, keda laiem üldsus teab ka nime all MC Lord. Peene huumori ja vaimuka tekstiga lavastus sobib lastele alates 5. eluaastast, ent on samavõrd nauditav ka täiskasvanule.

 

Jaanuaris esietendub Ugala teatris Iiri muusikal „Once“, mille peaosades on Priit Võigemast ja Laura Kalle. John Carney samanimelisel mängufilmil põhineva muusikali lavastab Taago Tubin, muusikajuhid on Peeter Konovalov ja Andre Maaker. Loo lavaversiooni muudab eriliseks, et näitetrupp toimib ühtlasi ka bändina ja kogu muusika luuakse elavas ettekandes. Muusikali libreto autoriks on tuntud Iiri näitekirjanik Enda Walsh, muusika ja laulusõnad on loonud filmis peaosi mänginud Glen Hansard ja Markéta Irglová. „Once“ esietendus muusikalina 2011. aastal Off-Broadwayl ja on pälvinud terve rea mainekaid auhindu, sealhulgas kaheksa Tony Awardi. 2008. aasta Oscarite jagamisel pälvis lugu „Falling Slowly“ auhinna parima algupärase muusikapala eest. Ugala teatri suurel laval esietendub muusikal 26. jaanuaril.