Kevadhooaja kolm uuslavastust

Talvel ja kevadel publiku ette jõudvad uuslavastused sõlmivad kokku Ugala 99. hooaja, mille läbivaks mõtteliseks jooneks on olnud “Näoga inimese poole”. Lähikuudel Ugalas lavale jõudvad lavastused tõotavad tulla väga eriilmelised, ent ühise nimetajana saab välja tuua, et tegemist on pikalt planeeritud ja väga oodatud lavastustega. Ugala kevadhooaja uuslavastused räägivad eluraskustesse sattunud inimestest, kes ometi pole kaotanud lootust ja haaravad oma otsingutesse kaasa ka vaataja.

 

Veebruaris lavale jõudev Andres Noormetsa lavastus “Surmkindlad asjad siin elus” räägib hingemineva loo armastusest kodusõjas ja lühiühendustest paradiisis. Ugala dramaturg Liis Aedmaa on Austraalia näitekirjaniku Andrew Bovelli teksti kohta öelnud: “Ma loen oma töös kümneid näidendeid aastas ja julgen täie kindlusega öelda, et “Surmkindlad asjad siin elus” on parim näidend, mida ma viimastel aastatel lugenud olen. Ääretult hingeminev perekonnalugu!”

 

Märtsis suurele lavale jõudev Ugala loomingulise juhi Ott Aardami autorilavastus “Toru. Krossides läbi elu” on talle omase sooja huumoriga sissevaade ühe väikese maakoha ellu Eestis aastal 2019, kus inimesed, kes tegelikult tahaksid lihtsalt oma kodus oma elu elada, on sunnitud rinda pistma arendustega, mis kusagilt kõrgemalt nende maale on toodud ja millest nemad ise justkui mingit kasu ei saa.

 

Aprillis seevastu astub teater ajas sammu tagasi. Taago Tubin elustab lavalaudadel Eno Raua unustusehõlma vajunud metsavennaromaani “Etturid”. Ühest küljest kindlasti ajalootund, kuid teisalt võimalus mõista, kui hoitud me tegelikult oma riigis hetkel oleme, sest saame ise oma elu ja saatuse üle valikuid langetada, selmet lihtsalt maailma malelaual etturiteks taandatud saada. Eno Raua põnevusloo põhiteemadeks on võitlus iseendaks jäämise nimel, samal ajal kui ümbritsev tegelikkus seda üha vähem võimaldab.

 


Andres Bovell

Surmkindlad asjad siin elus

 

Bob ja Fran on terve oma elu laste ja perekonna nimel tööd rabanud. Nüüd, kui nende neli last on suured, oleks justkui aeg puhata ja ise elu nautida, kuid ema ja isa rollist pensionile minna ei saa. Nende vanem tütar Pip teeb karjääri haridusvaldkonnas, tal on kaks tütart ja armastav abikaasa, kuid ta ei ole õnnelik. IT-spetsialistist Mark on ootamatult oma pikaaegsest elukaaslasest lahku läinud, kuid vanematel pole aimugi, mispärast. Rahamaailmas töötav Ben kulutab oma järjest kasvavat sissetulekut vanematele kalleid, kuid tarbetuid kingitusi tehes. Kõigi poolt jumaldatud pere pesamuna Rosie on õpingutest aja maha võtnud ning ei ole veel üldse kindel, mida ta oma eluga pihta tahab hakata. Kuidas langetada olulisi otsuseid, kui sinu enda väärtushinnangud ja lootused põrkuvad ühtäkki vanemate ootuste ja lootustega? Kas vanemad võivad oma lapsi liiga palju armastada?

 

Austraalia näitekirjaniku Andrew Bovelli näidend “Surmkindlad asjad siin elus” jutustab hingemineva loo neljast täiskasvanud õest-vennast, kes otsivad iseennast ja oma kohta siin elus.

 

Esietendus: 16. veebruaril Ugala teatri väikeses saalis

 

Loe lavastuse kohta lähemalt.

 

 


Ott Aardam

Toru. Krossides läbi elu

 

On üks Eesti perekond, kelle elu on keerelnud suuresti selle ümber, kuidas mootorratastega keerulist ja künklikku rada mööda võimalikult kiiresti sõita. Neil on oma krossirada, päris korralik rada, mille pereisa on oma käte ja traktoriga ehitanud. Pere vanem poegki on sellelt rajalt tuule tiibadesse saanud. Nüüd pesitseb ta Itaalias ja teda kutsutakse Antonioks. Ta tiirutab võidukalt Euroopa kõige kiirematel ringradadel, kuid kodus ei ole Antonio käinud väga- väga kaua ja selleks on tal ka omad mõjuvad põhjused. Ema annab aga endast kõik, et armas ja kuulus poeg koju tuleks, ja nüüd ongi Antonio sunnitud naasma, sest kodus on olukord muutunud kriitiliseks. Nimelt tahetakse pere krossirajale ehitada toru.

 

Kui inimesed tegutsevad kirega, siis on juba päris hästi ja kui inimesed tegutsevad suure kirega, siis on veel paremini, aga kirg võib ka nii suureks minna, et keegi saab haiget, väga haiget. Kuidas siis saaks ometi nii, et oleks jälle kerge hingata, et oleks sama hea, nagu oli enne…

 

Ott Aardami traagiline komöödia „Toru” kõneleb kirest, armastusest, süüst, vassimisest, andeksandmisest ja vaatab, kuidas, kus ja millal need on. Millal need üldse võimalikud on?

 

Esietendus: 22. märtsil Ugala teatri suures saalis

 

Loe lavastuse kohta lähemalt.

 

 


Eno Raud

Etturid

 

Eno Raua romaan „Etturid” ilmus esmakordselt 1968. aastal ja oli oma aja kohta äärmiselt julge teos – teemaks Saksa ja Soome mundris sõdinud meeste metsavendadeks hakkamine ning nende elutraagika aastatel 1944–1950. Neil aegadel on Eestis erinevatel hinnangutel arvatud olevat 15 000–30 000 metsavenda.

 

„Etturid” on lugu kolme noore mehe – Agu, Heiki ja Valduri – võitlusest iseendaks jäämise nimel, samal ajal kui ümbritsev tegelikkus seda üha vähem võimaldab. Ideaalide kuhtumise ja purunemise lugu, mis sunnib paratamatult küsima: kuidas käituksime ise, kui satuksime samasugustesse oludesse?

 

Esietendus: 27. aprillil Ugala teatri väikeses saalis

 

Loe lavastuse kohta lähemalt.