Viimaseid kordi publiku ees: “Vanaema ja Issand Jumal”

 

Hjalmar Bergman

VANAEMA JA ISSAND JUMAL

 

Veel viimaseid kordi saab sel kevadel laval näha lavastust “Vanaema ja Issand Jumal”. Ajaloolise ja suurejoonelise perekonnasaaga peaosas on Luule Komissarov ja Jaana Kena, kes kahepeale kehastavad jõukat Rootsi perekonnapead Agnes Borcki ning toovad vaatajani tema elutee läbi kuuekümne aasta. Mastaapses lavaloos teeb kaasa 15 näitlejat, kes rohkete kostüümi- ja grimmivahetuste kaasabil toovad publiku ette loo, mis on tulvil intriige, võimuahnust ja purunenud lootusi.

 

Lavastuse tegevustik maalib värvika pildi Borckide suguvõsast 19. sajandi lõpu ja 20. sajandi alguse Rootsis. Lavastaja Sander Pukki jaoks räägib Hjalmar Bergmani “Vanaema ja Issand Jumal” eelkõige sellest, mis võiks olla inimestele elus oluline: “Selle rohkem kui pool sajandit vältava loo keskmes on vana daam, kes on jõudnud oma eluõhtusse ja jäänud üksinda ning on sunnitud tahes-tahtmata vaatama peeglisse. Nimetagem seda siis Issandaks Jumalaks või südametunnistuseks. Majanduslikus mõttes on Agnes Borck olnud väga edukas. Aga ta hing ei leia rahu. Miks? Mis on need sündmused ja seigad, mis talle ikka ja jälle meenuvad?”

 

Jonathan Borcki rolliga kandideeris Janek Vadi 2017. aastal Eesti teatriauhindade jagamisel parima meeskõrvalosatäitja kategoorias.

 

Viimased etendused sel hooajal: 14. märtsil kl 19 ja 10. aprillil kl 19 Ugala teatri suures saalis.

 

Loe lähemalt lavastuse kohta.