Vestlussarja “Kuidas edasi?” teine kohtumine keskendub riukalikele probleemidele

“Kahe laine vahel” lavastusest inspireeritud vestlussarja “Kuidas edasi?” teine kohtumine toimub Ugala teatri kammersaalis laupäeval, 9. märtsil algusega 17.30. Arutelu kannab alapealkirja “Kuidas saab teaduspõhine poliitika lahendada riukalikke probleeme?” ning seekordseteks külalisteks on kliimaministeeriumi asekantsler Kristi Klaas ja Tartu Ülikooli kliimafüüsika kaasprofessor Velle Toll. Vestlusõhtute moderaatoriks on Viljandi Gümnaasiumi direktor Juhan-Mart Salumäe. Vestlused on kuulajatele ja kaasamõtlejatele tasuta.

&nbsp

Riukalikud on need probleemid, millel on palju omavahel seotud tegureid ja mis näivad lahendamatuna. Kuna muutujaid on mitmeid ja need on raskesti määratletavad, nõuab riukalike probleemide lahendamine põhjalikku arusaamist asja olemusest ning seotud osapooltest. Sealjuures ei ole õigeid ega valesid lahendusi. Sõltuvalt meie ootustest võivad mõnikord olla laual vaid halvad ja veel halvemad variandid. 

&nbsp

Kliimakriis on üks riukalikest probleemidest, millega me silmitsi oleme. Meie ühiskond on üha teadlikum keskkonnamuutuste inimtekkelisusest ning aina rohkem on juttu, mida saaksime olukorra parandamiseks teha. Ometi peame tõdema, et murenoote tuleb aasta-aastalt juurde, mitte ei jää vähemaks.

&nbsp

Teadlased on rääkinud inimtekkelisest kliimasoojenemisest juba aastakümneid, kuid (kohalikud) poliitikud on võtnud teema omaks alles hiljuti. Kliimasoojenemise ja keskkonnaprobleemidega seotud küsimused on saanud peavoolu debati osaks ka seekordsetel Euroopa Parlamendi valimistel. Samas püsib küsimus, mida saavad meie poolt valitud rahvasaadikud koostöös teadlastega teha selleks, et riukalikele probleemidele võimalikult kiiresti sobivad lahendused leida?

&nbsp

Vestlussari tõukub lavastuse “Kahe laine vahel” teemadest. Lavastus räägib kahe inimese armastusloost, mille taustaks on kliimamuutused ja neist tingitud ärevus tuleviku ees. Mis juhtub, kui omavahel põrkuvad apokalüptiline tulevikunägemus ja elurõõmus olevikutaju? Kuidas minna edasi teadmisega, et homne päev ei saa enam olla eelnevatest parem? Mis seisus on meie planeet ja keda peaks see huvitama? Kuidas rääkida olulistest probleemidest hirmu külvamata? Mida teeb meiega kartus ja kuidas hoida usku saabuvasse? Neil teemadel ja muul põneval peatub ka uus vestlussari.

&nbsp