Gogol ärkab veel korraks Viljandis ellu

Möödunud hooajal Ugala teatri pöördlaval etendunud „Gogoli disko” naaseb publiku tungival nõudmisel veel loetud mängukordadeks lavale. Paavo Matsini rohkete auhindadega pärjatud teose „Gogoli disko” dramatiseeris Ivar Põllu ja lavastas Ugala teatri loominguline juht Ott Aardam. Teatrikülastaja ja näitlejad on kohad vahetanud ning publik istub pöördlaval ja kogu tegevus keerleb tema ümber.

 

Paavo Matsini „Gogoli disko” kujutab Viljandi linna lähitulevikus (või paralleelolevikus), kus tsaari valitsetud Venemaa on Eesti iseseisvusele lõpu teinud ning eestlased on jäänud oma kodumaal rõhuvasse vähemusse, kirjutab Jan Kaus Matsini romaani kohta. „Kuid teos ei keskendu mitte rahvuslikule apokalüpsisele, vaid sellele, kuidas surnust ärganud Gogol külastab Viljandi linna ning lööb selle vaimuelu kihama ja mõnel juhtumil ka uppi,“ lisab ta.

 

Rõõm on tõdeda, et Eesti raamatupoodide edetabelid vallutanud Matsini tippteos jätkab oma võidukäiku ka väljaspool Eestit. Sel kevadel esitles Matsin oma teose ungarikeelset tõlget, samuti kujunes Matsin rahvusvahelise Essexi kirjandusmessi üheks suurimaks Eesti kirjanduse võtmeisikuks.

 

„Gogoli disko“ lavakujunduse on loonud Ott Kangur ning muusikalise kujunduse Ivar Põllu. Lavastuses kõlab ka elav muusika. „Gogoli disko“ andis põhjust taas kokku tulla legendaarsel teatribändil Porgand, mis alustas juba 1975. aastal näitleja Margus Vaheri dikteerimisel publiku hullutamist. Laval on Janek Vadi, Andres Tabun, Andres Noormets, Rait Õunapuu, Peeter Jürgens, Tarvo Vridolin, Aarne Soro, Vilma Luik, Kadri Lepp, Triinu Meriste, Margus Vaher, Üllo Kaur, Tarmo Suvisild ja Aili Nohrin.

 

Ugala teatri suvelavastus „Gogoli disko“ etendub maikuus 8 korral.