Uskumatu Ugala ehk viimane aasta ilma oma koduta

 

Aasta hakkab lõppema ja on aeg teha kokkuvõtteid. Mis kõik selle aastanumbri sisse siis mahtus?

 

Jaanuar algas Ugala teatri jaoks Kultuurkapitali aastapreemia vastuvõtmisega, millega tunnustati kogu kollektiivi hubase ja nutika asenduskodu Ugala black boxi loomise eest. Sündis kõik publikuootused purustanud noortemuusikal „Moraal“, mis peagi vahetas Lennukitehase 100kohalise saali Vene Teatri 600kohalise saali vastu.

 

Veebruaris algasid kauaoodatud ehitustööd Vaksali tänava teatrimajas. Märts tõi teatrile rohkelt nominatsioone Eesti teatriauhindade jagamisel (Klaudia Tiitsmaa rollid lavastustes „Oleanna“ ja „Amalia“, Peeter Jürgens ja Meelis Rämmeld lavastuses „Vereliin“ ning Liisa Soolepa kunstnikutööd lavastustele „Äärelinna bluus“ ja „Vereliin“).

 

Veebruaris esietendus Tanel Ingi lavastus „Erakordselt heatahtlik mees“ Egon Nuteriga peaosas, millest kujunes Ugala selle aasta üks menukamatest lavastustest (ligi 7000 vaatajat). Hooaja lõpp sai kriminaalne: lavale jõudis klounikriminull lastele „Krimka!“ ning täiskasvanuid naerutas krimikomöödia „Mäng on alanud“.

 

Juunikuu suveöös, kui Viljandi linn elas Hansapäevade rütmis, kutsus teatrirahvas Kohvikuööl ühekordsele muusikalisele aktsioonile „7’58 minutiga Trepimäelt taevasse ja tagasi“, millest võttis osa ligi 3000pealine publik.

 

Juulikuus jõudis Vargamäel esietenduseni Vallo Kirsi lavastatud „Kõrboja perenaine“, mis oli juba enne esietendust lõplikult välja müüdud ning mida külastas sel suvel ligi 9000 inimest.

 

Ugala avas septembris oma 96. hooaja unenäolise lavastusega „Soo“ ning koostöös Viljandi Music Walk festivaliga toimus rohkearvulise osavõtuga hooaja avapidu „Gogoli disko“. Selleks õhtuks pandi esimest korda Viljandi linna ajaloos sõitma Ugala teatri initsiatiivil Unistuste tramm.

 

Oktoobris esietendus Luule Komissarovi peatselt saabuva 75. juubeli auks lavale toodud mastaapne perekonnasaaga „Vanaema ja Issand Jumal“. Novembris jõudis lavale meediakriitiline ja ühiskonnas levivat kuulsusjanu pilav komöödia „Tasujad“.

 

Aastale lisas väärika punkti muusikaline lastelavastus „Võlur Oz“, mille 20etenduseline maraton oli pea sajaprotsendiselt välja müüdud.

 

Kui siia juurde lisada väljasõidud kõikjale üle Eesti, lisategevused Teatrikino ja teiste eriürituste näol, siis jõuame Ugala 2016. aastat kokkuvõtvas ametlikus publikuarvus numbrini 63 028. Kui sellele lisada juurde inimeste arv, kes nautisid teatri poolt tasuta linnarahvale pakutud lisaprogrammi, kerkib Ugala külastajate lõpparvuks suisa ligi 66 000 inimest. Nõnda võib öelda, et tegemist oli viimase 9 aasta ühe publikurohkeima aastaga. Tuletame meelde, et viimati nautis Ugala teater sellist publikumenu siis, kui 250kohalise ajutise teatrisaali asemel mängiti koduseinte vahel Vaksali tänaval, kus kasutada oli kaks saali – nii 500kohaline suur saal kui ka 160kohaline väike saal.

 

Kõik see on saanud teoks tänu suurepärasele publikule, kes on teatrirahvast innustanud veelgi suurematele pingutustele, et kõikide olude kiuste veelgi enam etendusi mängida ja veelgi enam publikule lähemal olla, nii Viljandis kui ka kõikjal üle Eesti. Aitäh!

 

Algav aasta toob kaasa viimased kaks mängukuud Ugala black boxis. Jaanuaris jõuab lavale arktiline triller „Sätendav pimedus“, mille peaosas teeb oma Ugala debüüdi Märt Avandi. Veebruaris aga jõuab viimase uuslavastusena UBB-s publiku ette Liis Aedmaa debüütlavastus „Emadepäev“, millega 22. veebruari õhtul sulgeme igaveseks selle hinnatud ajutise teatrikompleksi uksed.

 

Järgneb kolmenädalane paus etendustegevuses, mille jooksul kolib teater tagasi Vaksali tänavale ja seab end seal sisse. Renoveeritud teatrimaja avatakse publikule juba 18. märtsil. Avalavastuse „Nähtamatu daam“ seab lavale Lembit Peterson, kelle viimasest lavastusest Ugala teatris möödub 35 aastat.

 

Nagu sellest kõigest veel vähe, siis märtsi lõpus on võimalik kõigil huvilistel teleülekande vahendusel jälgida, mismoodi uuenenud Ugala teatrimajas võõrustatakse kõiki Eesti teatraale ning tähistatakse ühiselt rahvusvahelist teatripäeva suurejoonelise gala-õhtuga, mille lavastab Tanel Ingi.

 

Kevadel jõuab publiku ette Urmas Lennuki autorilavastus „Vai-vai, vaene Vargamäe“, mis põhineb A. H. Tammsaare romaanisarja „Tõde ja õigus“ esimesel osal ning on mõeldud eelkõige lastele. Hooajale paneb punkti Paavo Matsini ulme-hitt „Gogoli disko“, mille lavastab Ott Aardam ja mis esietendub juunis 2017.