Ugalas toimus Lojevski teatrilaboratoorium

26. kuni 31. maini toimus Viljandis Ugala teatris Oleg Lojevski kureeritav teatrilaboratoorium, millest võttis osa 26 eesti näitlejat ja 5 vene lavastajat. Viie päeva jooksul töötas viis truppi viie erineva tekstiga, mille baasil valminud töid nägi Ugala majas 31. mail alates kella 11.00.

 

Laboratooriumi kuraator on antud workshopi vormi looja Oleg Lojevski. Tänaseks on ta analoogseid laboratooriume läbi viinud rohkem kui kahekümnes erinevas teatris Venemaal ja ka mujal. „Ugalas toimuva laboratooriumi jaoks lavastajaid välja valides lähtusin ma kindlate lavastajate võimekusest teha tööd kindlate tekstidega, kindlate autoritega. Samas on kõigil valitud lavastajatel suur kogemus nii teatritöös kui ka sellises laboratoorses töös,” selgitas ta.

 

Oleg Lojevski on dramaturg, teatrikriitik, filmistsenarist ja festivalide demiurg. Ta on Vene riikliku teatripreemia „Kuldne mask” ekspertnõukogu liige ning K. Stanislavski ja S. Djagilevi nimeliste rahvusvaheliste teatripreemiate laureaat. 20 aastat tagasi asutas Lojevski laboratoorium-õpitoa „Noor režissuur ja professionaalne teater”, hiljem aga „Noor režissuur ja tänapäeva dramaturgia” eesmärgiga tuua kokku lavastajaid kogu Venemaalt ning tutvustada huvitavaid draamatekste. Oleg Lojevskil on õnnestunud luua laboratooriumide ülevenemaaline võrgustik. Oleg Lojevski on Venemaal tuntud kui ühemehe-teatriagentuur. Vaba Lava kuraator 2014/2015.

 

Ugala teatri loominguline juht Ott Aardam lisas omalt poolt, et laboratooriumi korraldati eelkõige sellepärast, et leida huvitavaid lavastajaid ja põnevat dramaturgiat, mis võiks rikastada Eesti teatripilti. “Ja teine pool puudutab seda kuut intensiivset päeva, kui Ugala teatris töötavad koos lavastajad Venemaalt, näitlejad Ugala trupist, vabakutselised ja näitlejatudengid TÜVKA-st, see on üpris erinev meie igapäevasest töörutiinist ja ma väga loodan, et need päevad on vastastikku inspireerivad ja arendavad ning viljakad ka pikemas perspektiivis,“ sõnas ta.

 

Viljandis toimuvast laborist võtsid osa:

 

Elena Nevežina – lavastaja, Moskva Kunstiteatri Stuudiokooli (Škola-studija MHAT) õppejõud, kelle lavastusi mängitakse paljudes Venemaa teatrites.
Valitud materjal: Ivan Võrõpajev “Päikesetriip”
Trupp: Jaana Kena, Aarne Soro

Galerii: https://www.flickr.com/photos/ugalateater/albums/72157697604595255

 

Nikita Grinšpun – Omski viienda teatri kunstiline juht. Oma teatriteed alustas ta Moskva Rahvuste Teatris. Grinšpun on olnud nomineeritud Kuldse Maski auhinnale ja tal on suur kogemus muusikateatri alal.
Valitud materjal: Nikolai Gogol “Revident”
Trupp: Ringo Ramul, Andres Noormets, Martin Mill, Ott Aardam, Artur Linnus
Galerii: https://www.flickr.com/photos/ugalateater/albums/72157697005264844

 

Semjon Serzin – lavastaja, dramaturg ja näitleja, Veniamin Filštinski õpilane. Serzin on lavastanud paljudes Venemaa teatrites ja teda on oma tööde eest nomineeritud Kuldse Maski auhinnale.

Valitud materjal: Dmitri Danilov “Mees Podolskist”
Trupp: Tarvo Vridolin, Janek Vadi, Peeter Jürgens, Vilma Luik, Elina Purde

Galerii: https://www.flickr.com/photos/ugalateater/albums/72157697564171325

 

Maksim Fomin – näitleja ja lavastaja. Fomini soov teha tööd kaasaegse vene dramaturgiaga sai otsustavaks, et kutsuda teda osalema Eestis toimuvas laboratooriumis.

Valitud materjal: Andrei Ivanov “Tütarlaps kutsekast”
Trupp: Rait Õunapuu, Tanel Ingi, Andres Tabun, Vallo Kirs, Piret Tatar, Karolin Jürise, Maarja Tammemeägi

Galerii: https://www.flickr.com/photos/ugalateater/albums/72157695869629731 

 

Aleksandr Sozonov – lavastaja ja telerežissöör, Kirill Serebrennikovi õpilane. Enne teatrikooli astumist omandas doktorikraadi majandusteaduses. Tšehhi esimese venekeelse teatri asutaja.

Valitud materjal: Valeri Šergin “LiTCiD – Pole tUЛi”
Trupp: Terje Pennie, Triinu Meriste, Kadri Lepp, Marika Palm, Karl Kena, Henessi Schmidt

Galerii: https://www.flickr.com/photos/ugalateater/albums/72157694413488132

 

Lojevski laboratooriumi toimumist Ugala teatris toetas Eesti Kultuurkapital.

 

MEEDIAKAJASTUSED