Ugalas jõuab lavale ühe perekonna liigutav ja tõsielust inspireeritud lugu

Esmaspäeval, 24. mail esietendub Ugala teatri väikeses saalis Liis Aedmaa ja Laura Kalle autorilavastus „Kui sa tuled, too mul lilli“, mis jutustab ühe perekonna elusaatuste kaudu lähisuhtevägivalla loo.

 

Me näeme laval ema ja tema nelja täiskasvanud last, kes üritavad kõik ühel või teisel moel  oma minevikust ja lapsepõlvest üle olla. Kuid kodust kaasa saadud nähtamatud mustrid sunnivad neid tahes-tahtmata langetama valikuid ja tegema otsuseid, mis ei lase neil oma eludega niisama lihtsalt edasi minna. Minevikuvarjud on selles perekonnas pikad ja tumedad ning valguse kätte jõudmiseks tuleb neil ühel hetkel minevikuga silmitsi seista. Tahavad nad seda siis või mitte.

 

„Lähisuhtevägivald on väga varjatud ja hiiliv. See leiab aset elu kõige salajasemas sopis, koduseinte vahel. Kodu on olnud aastasadu ja on praegugi inimeste jaoks püha. Ja mõeldakse, et kodus toimuvat ei tohi tuua päevavalgele, ei tohi, sest see on perekonna siseasi. Aga niisuguses suhtes on võim vägivallatseja käes ja tihti on vägivallatseja osava manipulaatorina oma partneri muust maailmast niivõrd ära eraldanud, et ta jääbki täiesti üksi. Aga neid inimesi ei tohi jätta oma murega üksi. Meil on ühiskonnana aeg võtta vastutus,“ ütlevad lavastajad Liis Aedmaa ja Laura Kalle.

Lavastus „Kui sa tuled, too mul lilli“ tõukub intervjuudest lähisuhtevägivalla ohvritega ning selles valdkonnas töötavate spetsialistide ja vabatahtlikega.

 

Lavastajad ja autorid on Liis Aedmaa ning Laura Kalle, kunstnik Maret Tamme, muusikaline kujundaja Peeter Konovalov, valguskunstnik Mari-Riin Paavo. Mängivad Terje Pennie, Marika Palm, Ilo-Ann Saarepera, Tanel Jonas, Ringo Ramul ja Kiiri Tamm.

 

Foto: Silver Kaljula