Ugalas esietendub ajalooline draama „Katkuhaud“

Pärast 5-kuulist mängupausi avab Ugala teater taas uksed publikule. Esialgu 100. hooaja lõppakordiks kavandatud Priit Pedajase lavastus Ene Mihkelsoni „Katkuhaud“ jõuab publiku ette 7. augustil, avades nüüd Ugala teatri uue sajandi esimese hooaja. Lavastuses on peaosades Luule Komissarov ja Kadri Lepp.

 

Üle pika aja kohtuvad kaks naist, kelle põimunud elusaatustes on peidus üks saladus. Kui lavastuse peategelane (Kadri Lepp) oli 6-aastane, võttis tädi Kaata (Luule Komissarov) ta enda juurde elama. Nüüd, aastakümneid hiljem asub ta 80-aastase tädi ja seejärel oma ema Sanna mälestuste jahile. Iga uus külaskäik erakuna elava Kaata juurde avab kiht kihi haaval kunagi toimunud sündmusi, keerulise aja pinevaid suhteid ning põhjuseid, miks minevikus toimunust siiani rangelt vaikitud on. Kuidas leida vastuseid ja anda hinnanguid ajale, mil iga sammu pidi põhjalikult kaaluma? Ajale, mis nüüd sõrmede vahelt laiali pudeneb, kuna sellest pole senini tahetud rääkida.

 

Ühe olulisema kaasaegse eesti kirjaniku Ene Mihkelsoni mitmete auhindadega pärjatud ajaloolise romaani „Katkuhaud“ toob publiku ette Priit Pedajas, kelle lavastajatee 41 aastat tagasi Ugala teatrist algas. See lugu, mida tihti on võrreldud Sofi Oksaneni romaaniga „Puhastus“, koorub lahti nagu sibul ja toob meieni ühe perekonna loo, aga ka terve eesti rahva loo elusaatustest ja valikutest 20. sajandi teise poole alguses.

 

Lavastuse kunstnik on Pille Jänes ning valguskujundaja Sander Aleks Paavo. Lisaks Luule Komissarovile ja Kadri Lepale teevad lavastuses kaasa Aarne Soro, Vilma Luik, Marika Palm, Tarvo Vridolin, Garmen Tabor ja Merle Liinsoo.

 

„Katkuhaud“ etendub sel suvel vaid 13 korral Ugala teatri väikeses saalis. Vaatajate ja näitlejate tervise huvides lubatakse saali tavalisest vähem publikut.