Ugala toob lavale tehnoloogiasse uppuva põlvkonna loo

Ugala teatri suurel laval esietendub laupäeval, 16. septembril Eesti esimene kontorimuusikal „Nagu Soomes, aga veel parem“. Tehnoloogiavidinaid täis kontoris püüab väike start-up firma leiutada uut äppi, mis toimiks kui „elu GPS“ – kalkuleeriks läbi kõik ohud ja annaks kasutajale nõu, kuidas elada ning milliseid otsuseid vastu võtta. Äraspidiselt üles ehitatud kontorimuusikal põimib omavahel argisituatsioone, erilisi helimaastikke ja eesti luuletaja fs-i loomingut.

 

Uuslavastuse toovad vaatajate ette läti noore generatsiooni tunnustatud tegijad. Läti Rahvusteatris töötav lavastaja Valters Silis on üks Läti produktiivsemaid ja hinnatumaid noorema põlvkonna lavastajaid. Kõige tihedam loominguline koostöö on tal näitekirjanik Janis Balodisega, kes on ka näidendi „Nagu Soomes, aga veel parem“ autor. Meeskonda kuuluvad ka läti kunstnik Uģis Bērziņš ja helilooja Edgars Raginskis.

 

Lavastuse temaatika on intrigeeriv ja ülimalt aktuaalne. Meie kõigi igapäevaelu sõltub üha enam tehnoloogiast, mis areneb pöörases tempos ja mille mõju meie elukorraldusele aina kasvab. Oleme jõudmas oma arengus punkti, kus usaldame tehnoloogiat rohkem kui iseennast. Kes kontrollib päriselt meie elusid – kas inimene ise või hoopis elu lahutamatuks osaks saanud mobiiltelefon koos juhistega, kuidas olla üheaegselt äge, vaimukas ja edukas?

 

Lavastaja Silis: „Üheks põhiliseks teemaks näidendis on, kui suure osa oma elust oleme valmis tehnoloogia kätesse usaldama ning kust läheb piir, millest me peaksime või just ei tohiks üle astuda? Ent filosoofilise keskustelu kõrval räägib see lavastus ka kaheksast inimesest ja sellest, kuidas nad oma eludega toime üritavad tulla. Kuidas me kõik sipleme isiklikes probleemides, selmet tõeliselt näha lähedast inimest enda kõrval.“

 

Laval on Aarne Soro, Marika Palm, Kadri Lepp, Rait Õunapuu, Laura Peterson (Theatrum), Vallo Kirs, Jaana Kena ja Tarvo Vridolin.

 

Lisaks Viljandile näeb lavastust sel sügisel 23. novembril Rahvusooperis Estonia.