Ugala teatris esietendub Iiri muusikal „Once“

Laupäeval, 26. jaanuaril jõuab Ugalas lavale Enda Walshi, Glen Hansardi ja Markéta Irglová kaheksa Tony auhinnaga pärjatud muusikal „Once“, mille peaosades on Laura Kalle ja Priit Võigemast.

John Carney mängufilmil põhinev „Once“ („Ükskord“) on isemoodi lugu üksindusest, kirest ja lootustest, aga eelkõige räägib see armastusest muusika vastu. Ugalas toob muusikali lavale Taago Tubin, muusikajuhid on Peeter Konovalov ja Andre Maaker.

 

Muusikali libreto autor, tuntud iiri näitekirjanik Enda Walsh tunnistas, et kuna see film on üsnagi täiuslik – lugu armastusest, mis ei jõua õide puhkeda, armastusest Dublini laulukirjutaja ja tšehhi immigrandi vahel – siis tundus talle alguses, et filmi suhtes oleks olnud õiglane vaid üks: et see rahule jäetaks. „Et muusikal tööle saada, pidi see olema samasugune – süda avali. Lihtsuse saab filmis kergesti kätte, aga kui niisugune habras asi lavale panna, tuleb talle lihased kasvatada, et ta tuhandepealise publiku ees ellu ärkaks ja nendega kõneleks. Koosseis kasvas kahe pealt kaheteistkümne peale, põhiliini ümber keris väiksemaid lugusid, viiepäevane ajatelg muutis kogu loo tundlikumaks ja põgusamaks, tekkis mingisugune arusaamatusi täis ebakindel keel, isegi veidi komöödiat. Tundus, et see lugu räägib inimestest, kes leiavad oma hääle. Lõpuks ei olegi see nagu muusikal – pigem nagu lauludega näidend,” kirjeldas ta loomeprotsessi.

 

Lavastaja Taago Tubin leiab, et oma südamikus on „Once“ lugu rõõmu uuesti ülesleidmisest muusika loomise kaudu. Sama rõhutab ka üks muusika autoritest: „Mul on omaenda elust kogemus, et sa võid olla kellelegi täiesti võõras inimene ja tema on sinule võõras, aga kui te hakkate koos muusikat tegema, siis… midagi juhtub, teie hinged justkui sulavad kokku,” on öelnud Markéta Irglová.

 

Loo lavaversiooni muudab eriliseks, et kogu muusika sünnib elavas ettekandes näitlejate endi poolt. Nii mõnelgi näitlejal tuleb laval mängida suisa kolme-nelja erinevat instrumenti. Nõudliku lavaloo trupp koosneb musikaalsetest näitlejatest. Lisaks Priit Võigemastile ja Laura Kallele on laval Tarvo Vridolin, Jaanus Mehikas, Maarja Mitt, Sänni Noormets, Margus Vaher, Terje Pennie või Garmen Tabor, Mihkel Kuusk (TÜ VKA), Karl Kena, Martin Mill, Andre Maaker, Eliisabet Kena või Sonja Aardam. Lavastuse kunstnik on Liisa Soolepp, liikumise seab Raido Mägi ning valguskujunduse loovad Villu Konrad ja Laura Maria Mäits.

 

Kevadhooajal saab muusikali „Once“ näha Viljandis, Tallinnas ja Tartus.