Ugala Teatrigalerii uus näitus „Sõbakirjaline, patselapiline“

Ugala Teatrigaleriis saab tutvuda alates 3. detsembrist uue näitusega „Sõbakirjaline, patselapiline“, kus on väljas TÜ VKA kangakudumise õppeaines telgedel kootud villased koopiatekid, mille originaalid asuvad Eesti erinevates muuseumites.

 

Näitus on saanud oma nime tekkide kaunistusviisidelt. Sõbakirjaline on sitikakirjas, saehambakirjas, tünnikirjas või lauajalakirjas sissekootud triipudega tekk. Patselapiline on topeltdrelltehnikas kootud, Kullamaa kihelkonna kangru järgi ristitud ruutude ja ristkülikutega tekk.

 

Siinse näituse esemed on valminud traditsioonilisi tehnikaid ja töövahendeid kasutades. Kangastelgedel kootud mustrilised tekid on valmistatud muuseumis säilinud terviklike tekkide või tekikatkete põhjal, alates lõngade värvimisest ja kirjakorra rekonstrueerimisest. Sellega on antud uus elu unustusse vajunud käsitööpärandile.

 

Mustrite mahavõtmist ja kangakudumist juhendas Christi Kütt, kelle õpilased rahvusliku tekstiili erialalt näevadki rahvakunsti kui Eesti kultuuri elavat, arenevat ja ühiskonna muutustega kohanevat osa. „Nad soovivad selle kasutamisvõimalusi avardada ja laiemale publikule tutvustada. Etnograafilist ainest ning naturaalseid ja kvaliteetseid materjale kasutades väärtustavad nad visuaalset kultuuripärandit ja ümbruskonnast hoolivat mõtteviisi. Tahetakse disainida asju, mis kannaksid tugevat kohalikku identiteeti ja rikastaksid Eesti kultuuriruumi, andes samal ajal eeskuju ja julgustust teistele maailma rahvastele, et nemadki ei unustaks oma juuri,“ selgitas Kütt.

 

Ugala Teatrigalerii galerist Eve Valper lisab: „Kui ei jõua igapäevaselt, siis vähemalt saabuval jõuluajal võiks pöörata pilgu kodukandi ja minevikupärimuse ja meie endi juurte poole. Sellest võikski teatrikülastajale kõnelda telgedel kootud kirjatud tekkide näitus. Pärinevad ju selle eeskujuesemed ajast, mil tehnoloogia polnud tänapäevasega üldse võrreldav, aga kudujate iluloomise püüd on pärandanud meile sest ajast palju väga kaunist ja väekat.“

 

Näitust saab külastada tund aega enne etenduse algust ning erikokkuleppel ka muudel kellaaegadel. Näitus jääb Ugala teatris avatuks 6. jaanuarini.

 

Kõigile neile, kes tunnevad suuremat huvi Ugala Teatrigalerii tegevuse vastu, soovitame hakata jälgima galerii teemalehte Facebookis www.facebook.com/ugalateatrigalerii