Ugala teater astub uude sajandisse

Ugala lõppenud hooaeg kandis tähist 100 ja tõi endaga kaasa mitmeid juubelisündmusi kui ka lavastusi, mis mõtestasid Viljandi teatri tähendust Eesti teatriloos. Eriolukorra tõttu lühikeseks jäänud hooajal jõudis lavale seitse uuslavastust ning anti 205 etendust, mida külastas üle 64 000 teatrisõbra.

 

Juubelihooaja avas Ringo Ramuli lavastus „Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus“, mis kasutas ära pea kogu suure lava tehnilise võimekuse. Vallo Kirs tõi koostöös TÜ VKA 13. lennu näitlejatudengitega lavale noortelavastuse „Kuidas minust sai HAPKOMAH“. Sotsiaalselt tundliku lavastuse olulisusest ning noore publiku positiivsest vastuvõtust räägib tõik, et lavastust mängiti välja müüdud saalidele kõikjal üle Eesti.

 

Novembris jõudis publiku ette kaks erinäolist lavastust: Andres Noormetsa ülevõllikomöödia „Lotomiljonärid“ ning Ugala teatri dramaturgide Liis Aedmaa ja Laura Kalle ühislavastus „Kui me nüüd ei sure, ei sure me kunagi“, mis taaselustas rohkete laulude saatel 83 aasta tagused Ugala teatri seigad ja suhted.

 

Detsembrikuus jätkas teater juba 1980ndatel justnimelt Viljandist alguse saanud jõululavastuste traditsiooni, kui suurte ja väikeste teatrisõprade rõõmuks jõudis lavale Oleg Titovi lavastatud igihaljas muinasjutt „Tuhkatriinu“.

Sõbrapäeval esietendus mõru armastuslugu „Triller“ – selle ootamatute pööretega ning pineva süžeega loo lavastas Taago Tubin. Märtsis pakkus põnevaid teatrielamusi kogu perele Taavi Tõnissoni lavastatud krimilugu „Piruka magus põhi“.

 

Ugala 100. hooaja lisasündmused tegid aupakliku kummarduse minevikule, unustamata seejuures ka olevikku ja avatust tulevikule. Juubelihooaega mahtus meeleolukaid hetki, kus sai nautida näitlejate etteasteid tavapäratus võtmes – hooaja avapeol esines vaid üheks õhtuks kokku tulnud Ugala ansambel ning jõulude ajal sai näha Oleg Titovi kampsunite näitust. Alguse said vestlusõhtud „Kolleeg kohtub kolleegiga“, kus Ugala loomingulised töötajad üksteist intervjueerisid. Päeval, mil teatri sünnist möödus täpselt sada aastat ehk 6. jaanuaril 2020, esitleti Ott Karulini koostatud arhiivikogumikku „Ja sajandist on pikem päev… ehk 100 aastat Ugala argipäeva“.

 

Nii nagu teisteski teatrites, katkes märtsis ka Ugala etendustegevus. Pealesunnitud mängupausi ajal hoidis teatrirahvas publiku meelt erksana veebipõhiste sündmustega – igapäevaste portreelugudega astusid teatrisõpradega dialoogi enam kui 60 ugalalast, videolugudesarjana esitleti Kadri Lepa lasteraamatut „Poiss, kes tahtis põgeneda“.

Kevadesse planeeritud Ugala lastelauliku ja vinüülplaadi esitlused jäid aga ootama sügishooaja algust ning lisavad Ugala toimetamistele juubelihõngulist värvi kuni 2020. aasta lõpuni. Juubelihooaega jääb meenutama teatrimaja juurde istutatud Ugala õunaaed, mis on pühendatud Ugala loomingulistele juhtidele, kes läbi saja aasta on kujundanud Viljandi teatrielu.

 

Juubelihooaja tegi eriliseks ka 24. veebruaril Ugala teatris toimunud Eesti Vabariigi aastapäevale pühendatud vastuvõtt – Viljandi sai viiendaks Eesti linnaks, kus president oma külalisi on võõrustanud. Ugala suurel laval publiku ette jõudnud kontsertlavastusest „Igal linnul oma laul“ sai telesilla vahendusel osa enam kui 330 000 televaatajat.

 

Teatripäeval, 27. märtsil leidsid tee Ugala teatrisse kolm auhinda. Juba teist aastat järjest tunnustati teatripreemiaga Ugala haldus- ja administratiivala osakonda. Haldus- ja administratiivtöötaja auhinna pälvis trupijuht Karl Kena. Samuti sai teist aastat järjest teatriauhinna võrra rikkamaks näitleja Martin Mill. Kui möödunud korral viis ta koju Ants Lauteri nimelise näitlejaauhinna, siis sel aastal tunnustas žürii Martin Milli parima meeskõrvalosatäitja auhinnaga. Kristallkingakese auhinna, mis antakse noorele teatriinimesele esimeste märkimisväärsete lavatööde eest, pälvis aga Ugala teatri näitleja ja lavastaja Ringo Ramul.

 

Auhindu ja tunnustusi jagus juubeliaastal ugalalastele veelgi – Viljandi linna teatripreemia pälvis näitleja Vilma Luik. Ugala teatripublik hindas aga hooaja parimaks naisnäitlejaks Terje Pennie, meesnäitlejaks Aarne Soro ja parimaks lavastuseks Ringo Ramuli lavastuse „Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus“.

 

Ugala juubelihõngulisel aastal tähistati lisaks teatri 100. hooajale ka väärikate lavajõudude Peeter Jürgensi (80) ja Vilma Luige (60) juubeleid.

 

Esialgu 100. hooaja lõppakordiks kavandatud Priit Pedajase lavastus Ene Mihkelsoni „Katkuhaud“ jõuab publiku ette 7. augustil, avades nüüd Ugala teatri uue sajandi esimese hooaja.