Ugala teatrisuvi: “Kõrboja perenaine” ja “Gogoli disko”

Kõrboja disko ja Gogoli perenaine ehk Ugala suvelavastused mängivad Eesti kirjandusklassikaga

 

Ugala teater mängib suvehooajal nii värskelt renoveeritud teatrimajas kui ka Vargamäe nõlvadel. Ugala suures saalis esietendub teatraalne fantaasiamaailm “Gogoli disko” ja “Kõrboja perenaine” naaseb teiseks hooajaks vaatajate ette.

 

Paavo Matsini romaan “Gogoli disko” võitis 2016. aastal nii Eesti Kultuurkapitali kirjanduspreemia kui ka Euroopa Liidu Kirjandusauhinna. 2. juunil jõuab see aga Ott Aardami lavastuses Baltikumi moodsaimale pöördlavale, kus publik ja näitlejad vahetavad pooled – publik paikneb pöördlaval ning etendus toimub nende ümber.

 

“Gogoli disko” tegevus leiab aset teistsuguses Viljandis, kus tuksub sõita sõjatrofeena sinna käima pandud tramm. Eestist on saanud Vene tsaaririigi osa, aga see ei paista kedagi väga häirivat. Riigikord ja raha ei oma enam suuremat tähtsust, mistõttu leitakse üles vanad head hobid: istutakse vaikselt suletud uste taga ja kuulatakse keelatud muusikat ning loetakse keelatud kirjandust. Isegi mitte mingi vastuhaku mõttes, vaid lihtsalt sellepärast, et meeldib. Kõik liiguks omasoodu, kui ei oleks Gogolit, kes tõuseb surnust üles, ja tõmbab kõik ootamatult käima.

 

Vargamäele jõuab aga juba teist aastat Vallo Kirsi lavastatud tundlik ja suurejooneline “Kõrboja perenaine”, milles on laval üle 30 näitleja. Teatrikriitik Margus Mikomägi sõnul on see, mida näeb, klassikaline, ilma igasuguse vigurdamiseta teater, mis on samas mänguline selle sõna kõige paremas mõttes. Kõrboja naiste Anna, Eevi ja Madli loo aluseks on Tammsaare romaan “Kõrboja peremees” ning selle on Urmas Lennuk dramatiseerinud just Ugala teatri näitlejatele.