„Kõrboja perenaise“ näitlejad kolisid proovisaalist Vargamäele

Ugala viimaste aastate suurima suvelavastuse „Kõrboja perenaine“ esietenduseni on jäänud kaks nädalat. Juba paar päeva toimuvad lavastuse proovid Tammsaare muuseumis Vargamäel, kuhu on ehitatud omaette Kõrboja lavamaailm – kivimägi, tantsuplats ning liikuvad heinarõugud.

 

Lavastaja Vallo Kirsi ja kunstnik Kristjan Suitsu visiooni järgi on Vargamäel metsaveeres seisvad saunikute majad jagatud kahe pere taludeks – ühelpool asub Katku ja teiselpool Kõrboja. Kunstnik Suitsu soov oli luua võimalikult ehe 20. sajandi alguse taluolustik. „Eraldamaks kahte talu, ehitasime mänguplatsile kaevu ning aediku. Katku talu juurde kuhjasime päris ehtsa kivimäe. Kahte talu ühendavaks lüliks on tantsuplats, kus toimuvad mitmed selle lavastuse võtmestseenid,“ ütles Suits.

 

Kostüümikunstnik Pille Küngase jaoks olid peamised märksõnad puhtus, lihtsus ning ajastutruudus. Kui Kõrboja Madli, keda kehastab Luule Komissarov, kostüümivalik pärineb 19. sajandi lõpust, siis Kõrboja Anna (Kadri Lepp) seljas näeb 1920ndate linnamoodi, kust leiab juba mustreid ning siidiriiet. „Lõpptulemuse saavutamiseks kostüüme vanutati, vahetati nööpe, tooniti, värviti, õmmeldi. Ühe materjalina kasutasime vanu voodilinasid, mis olid juba kulunud. Eesmärgiks oli, et kõik tunduks laval aus ja kantud, nii nagu elus,“ selgitab Küngas.

 

Näidendi „Kõrboja perenaine“ on Urmas Lennuk kirjutanud lavastaja Vallo Kirsile ja Ugala teatri näitlejatele. Kui Tammsaare romaanis oli keskne tegelane Katku Villu, siis Ugala uusversioonis on esile toodud just romaani naistegelased – Kõrboja Anna, Kuusiku Eevi ja Kõrboja Madli.

 

Suvelavastuses astub üles pea kogu Ugala trupp ja hulgaliselt külalisi – laval on üle 30 näitleja. Kõrboja Annat mängib Kadri Lepp, Kuusiku Eevit Adeele Sepp, Kõrboja Madli Luule Komissarov, Katku Villut Ott Aardam ja Kõrboja Reinu Egon Nuter. Kaasatud on tuntud rahvamuusik Kulno Malva, muusikaline kujundaja on Peeter Konovalov, lavastuskunstnik Kristjan Suits, kostüümikunstnik Pille Küngas ja liikumisjuht Oleg Titov.

 

Ugala suvelavastus „Kõrboja perenaine“ esietendub Tammsaare muuseumis Vargamäel 1. juulil kell 20.00, ühtekokku antakse sel suvel 15 etendust juulis ja augustis. Neljapäeviti ja reedeti viib teatrikülastajaid Vargamäele buss marsruudil Viljandi-Vargamäe-Viljandi.

 

Tänavune Vargamäe teatrisuvi tähistab 20 aasta täitumist esimesest suvelavastusest Albu mail.