Ugala teater on viimased 15 kuud tegutsenud ja etendusi andnud Viljandi äärelinnas vana tehase ruumides, mis ehitati 2015. aasta suvel ümber moodsaks ja hubaseks 250kohaliseks teatrisaaliks. Ugala teatritöötajate kaasabil ehitatud black box tüüpi saal kujunes Eesti teatrimaastikul niivõrd erakordseke saavutuseks, et Eesti Kultuurkapital pidas seda aastapreemia vääriliseks.

 

Nelja kuu ehk 114 päeva pärast lõpeb Ugala teatrimaja renoveerimine, mis tähendab, et ajutiseks teatrikoduks loodud teatrisaal sulgeb peatselt oma uksed. November, detsember, jaanuar ja veebruar jäävad viimasteks kuudeks, mil publikul on võimalik Ugala black boxis etendusi nautida, enne kui auhinnatud teatrisaal igaveseks kaob. Veebruari lõpus kolib teatrirahvas tagasi Vaksali tänava majja. Enne sulgemist on kõigil huvilistel aga võimalik külastada veel 60 etendust.

 

Ugala black box avati 19. septembril 2015, mil esietendus Ott Aardami kirjutatud ja lavastatud „Making of „Kapsapea““ ning toimus legendaarne avapidu, kus muusikat valisid Ugala teatri näitlejad, eesotsas Luule Komissaroviga. Seejärel jõudsid black boxis lavale lavastused “Ema oli õunapuu”, “Erakordselt heatahtlik mees”, “Krimka”, “Mäng on alanud”, “Soo”, “Vanaema ja Issand Jumal” ja oma järge ootavad veel kolm uuslavastust, mis näevad ilmavalgust UBB-s: “Võlur Oz”, “Sätendav pimedus” ning “Emadepäev”.

 

Uue teatrisaali avaõhtul sõnas teatrisõbrast endine kultuuriminister Rein Lang: “Eks Eesti kultuuri on iseloomustanud ikka avalikkuse ette tulnud hala, et meil pole võimalusi, meil pole raha. Aga see teater on näidanud, et hea tahtmise korral võib ka ajutisest mängukohast teha kunstisündmuse. Nii et mina kutsun kõiki kas või sellepärast Viljandisse teatrisse, et tulge vaadake seda n-ö ajutist teatrihoonet, mis on ka arhitektuurselt ja kunstiliselt väga äge koht”. Ja nii ka läks – pooleteise aasta jooksul on Ugala black boxi külastanud juba üle 30 000 teatrisõbra.

 

Ugala ei piirdunud uues teatrikompleksis vaid etendustegevusega. Ohtrat publikumenu pälvisid ka erinevad lisategevused: teatrikino programm ning kohtumised filmitegijatega, näitused, raamatuesitlused, konverentsid ja enam kui tuhandepealise publiku osavõtul toimunud kogukondlikud peod.

 

Teatrisaal rajati pea täies mahus Ugala teatritöötajate enda kätega ja võimalikult palju rakendati ka taaskasutusmeetodit, mille raames vanad dekoratsioonid ja mööbel uuele elule äratati. Teatrisaali ehitusele kulus 240 liitrit musta värvi, 3000 m kaablit ja 6000 jm puitu. Saali seinu katab sisekujunduse elemendina 13 000 liistu. Suure panuse UBB valmimisse andsid ka mitmed kohalikud ettevõtted. Saali idee autor ja projektijuht oli Kristjan Suits.

 

Viimaseks lavastuseks, mis Ugala black boxis esietendub, saab olema Ugala dramaturgi Liis Aedmaa kirjutatud ja lavastatud „Emadepäev“. Viimane etendus Ugala ajutises teatrisaalis toimub 22. veebruaril 2017.

 

Tutvu novembri, detsembri, jaanuari ja veebruari mängukavaga.