Ugala 100. hooaeg

Ugala loominguline juht Tanel Jonas: “Vastupidiselt oma juubelihooaja avalavastuse pealkirjale ei hüppa saja-aastane Ugala aknast välja ega kao. Ta seisab tiigi kaldal nii nagu alati ja avab 14. septembril oma uksed publikule, et üheskoos anda avalöök sajandale hooajale. Paljud asjad on teatris samasugused nagu varem, mõned aga teisiti. Oma esimest täispikka hooaega alustab teatris uus juht Garmen, samuti on see uueks alguseks ka mulle endale.

 

Saabuda teatrisse juubelihooaja hakul on umbes sama, nagu tulla sünnipäevale siis, kui hakatakse torti pakkuma. Natuke on kohmetu olla, sest töö ja vaeva on näinud ära ju kõik teised, sina aga astud justkui käed taskus, vilet lüües alles siis, kui käes on nautimise aeg. Samas on väga pidulik ja ülendav tunne. Ma väga loodan, et meie ühine tee on ilusaks ja innustavaks alguseks Ugala teisele sajandile.

Sada on väärikas iga, kuid arvestades seda nooruslikku energiat, mis sel sügisel majas valitseb, tundub, et 100 on uus 25. Noor lavastaja Ringo Ramul toob suures saalis vaatajate ette Jonas Jonassoni “Saja-aastane, kes hüppas aknast välja ja kadus”. Samal ajal möllab Vallo Kirs koos Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuuriakadeemia näitlejatudengitega väikeses saalis, et oktoobri keskel saaks esietenduda “Kuidas minust sai HAPKOMAH”, mis põhineb portaalis Nihilist FM ilmunud tekstidel.

 

Ka teised Ugala lavastajad alustavad peagi proovidega. Andres Noormets toob novembris lavale ülevõllikomöödia “Lotomiljonärid”, kus on glamuuri, muusikat ja imelisi lotovõite. Taago Tubin liigub sel hooajal väga hämaratel ja põnevatel radadel, veebruaris esietendub tema käe all “Thriller”. Mineviku hõngu toob Ugala sajandasse hooaega meie dramaturgide Liisi ja Laura ning muusikajuhi Peetri poolt loodud lavastus “Kui me nüüd ei sure, ei sure me kunagi”, mis põhineb Ugala ajaloolise majaraamatu sissekannetel, mida trupp pidas aastatel 1936–1937.

 

Suvelavastuste traditsioon on Eestis alguse saanud justnimelt Ugalast. Samuti on viimastel aastatel kujunenud nii, et jõulude paiku tuleb selles teatris välja mõni suur ja vaatemänguline lastelavastus. Sel aastal rõõmustab nooremaid vaatajaid Ch. Perrault’ aegumatu muinasjutuklassika “Tuhkatriinu”, lavastajaks Oleg Titov. Hooaja lõpetame me kevadel aga sõna otseses mõttes juurte juures. Läheme tagasi Koidu seltsimajja, kust Ugala oma teed kunagi alustas, ja toome nendel samadel paljunäinud lavalaudadel välja suvelavastuse.

 

Loomulikult ei saa juubelihooaeg mööda ka ilma külalisteta, sest mis pidu see muidu oleks.

 

Taavi Tõnisson NUKU teatrist toob Viljandi publikuni seiklusliku noortelavastuse “Piruka magus põhi”.

 

Ma loodan kogu hingest, et tuleb põnev ja inspireeriv hooaeg. 14. septembril teeme me teatri uksed lahti. Tulge meile juubelihooajal külla! Meie oleme valmis.”