Teatrigaleriis saab tutvuda TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia visuaaltehnoloogia üliõpilaste tööde näitusega “Butafoorsed meisterdused”

Ugala Teatrigaleriis on kuni 9. novembrini üleval näitus, kus on eksponeeritud butafoorsed esemed, mille autorid on TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia dekoraator-butafoori ja lavastuskorralduse eriala üliõpilased. Samuti saab näitusel tutvuda visuaaltehnoloogia üliõpilaste loodud värvuskompositsioonidega.

 

Välja on pandud tööd, mida teatrikülastaja tavapäraselt näeb distantsilt, lavamaailma osana ja lähedalt, iseseisva objektina silmitseda ei saa. Näitus annab põgusa ülevaate butafooria tundides läbitud teemadest, mille eesmärgiks on läbi proovida põhilised butafoorsete esemete valmistamiseks kasutatavad materjalid ja olulisemad tehnikad.

 

Nukukursuse eesmärk on tutvustada üliõpilastele nuku valmistamise tehnilisi nippe. Nukkude pead on valmistatud papjeemašee tehnikas, kehade meisterdamisel on kasutatud erinevaid tekstiile, traati jne. Nukukursust juhendas NUKU teatri nukumeister Annika Aedma.

 

Papjeemašee tehnikas teostatud commedia dell’arte, koopia- ja fantaasiamaskide autorid on TÜ VKA etenduskunstide osakonna teatrikunsti visuaaltehnoloogia XI ja XII lennu dekoraator-butafoori ja lavastuskorralduse eriala üliõpilased. Maskid on valmistatud erialatundides, kus õpitakse tundma butafoori töös olulisi põhitehnikaid ja materjale. Papjeemašee (prantsuse keeles papier maché, ‘mälutud paber’) on pika ajalooga tehnoloogia, mille peamiseks algmaterjaliks on paber ja liim. Maskide meisterdamist juhendas Vanemuise teatri kunstnik-butafoor Terje Kiho.

 

Butafoorsed skulptuurid on koopiad ajaloolistest originaalfiguuridest, materjalidena on kujude valmistamisel kasutatud vahtpolüstüreeni ehk penoplasti, montaaživahtu, akrüülhermeetikut, paberit, tekstiili, vineeri, puidupahtlit, klaaskiudriiet, MDF-plaati, kipsi, Ceresit hüdroisolatsiooni, linavilti, nööpe, akrüülvärve. Üliõpilased valmistasid skulptuurid Ave Maseri juhendamisel.

 

Näitusel on samuti välja pandud valik visuaaltehnoloogia erialade esimese kursuse üliõpilaste värvuskompositsiooni töödest, mis on valminud maalimise lektori Kersti Rattuse juhendamisel.

 

Teatritehnilisi erialasid on Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemias õpetatud aastast 1991, hetkel on Viljandis võimalik õppida valguskujundajaks, videokujundajaks, lavastuskorraldajaks ning dekoraator-butafooriks. Teatrite loovtehniliste erialade ühisnimetaja on visuaaltehnoloogia.