Teatrigalerii fotonäitusel saab tutvuda kaadritaguse eluga

Ugala teatrigaleriis saab 8. veebruarini näha Eesti Kinoliidu 55. sünnipäevaks valminud fotonäitust “Kaadritagune elu”. Näituse eesmärgiks on anda edasi kaadritagust atmosfääri ning teha sügav kummardus kõigile filmitegijatele.

 

Vaatajani jõuavad kaameratagused kaadrid Eesti kinoklassikast: filmidest “Viimne reliikvia”, “Kõrboja peremees”, “Naerata ometi” ja “Hukkunud alpinisti hotell”, samuti on fotodele jäänud “Kaleva hääled”, “Roukli”, “Must alpinist”, “Päevad, mis ajasid segadusse” ja paljud teised linateosed. Fotode autoriteks on silmapaistvad fotograafid Riina Varol, Herkki Erich Merila, Andres Teiss, Heikki Leis, Kaarel Nurk, Tõnu Noorits, Viktor Mendunen, Martin Lazarev, Tõnu Talivee, Patrick Tamm, Vahur Puik ja teised.

 

Sama vana kui eesti film, seega enam kui saja-aastane, on ka kaameratagune ehk stillfotograafia. Kui filmid jõuavad enamasti suurtele kinoekraanidele, siis kaameratagune jääb vaataja eest varju. Nii jäävad tihti tundmatuks ka inimesed, kes kaamerate taga toimetavad ja ühes nendega erilised hetked, mis linateose sünni juurde kuuluvad. Näitusega “Kaadritagune elu” soovivad tegjiad kergitada väheke valget ekraanikangast ja piiluda paksude kardinate vahelt sisse, vaadata ise ja tuua vaatajani osa sellest, mis toimub kaamerate taga. Juhtida tähelepanu operaatoritele, režissööridele ja filmikunstnikele, aga ka kõigile teistele meeskonna liikmetele, kelle töö mängib linateose õnnestumise juures suurt rolli ja kelle töö tulemusena on enam kui saja aasta vältel sündinud Eesti Film.

 

(Näituse on ellu kutsunud Eesti Kinoliit koostöös Eesti Filmi Andmebaasi, Eesti Filmi Instituudi ja kinodega Sõprus, Artis ja Kosmos IMAX. Koostajad tänavad kõiki, kes toetasid näituse sündimist fotomaterjalide ja mälestustega. Näitust toetab Eesti Kultuurkapital.)