Soovitused, mille abil teatrinälga leevendada

Ugala teatri etendustegevus on 2. juunini peatatud. Hoiame teatrimaja lähiajal suletuna, oleme kodudes ja teeme kaugtööd. Aga lisaks töö tegemisele vajab inimene ka tegevusi, millega ootamatult sülle kukkunud vaba aega meeldivalt sisustada. Seetõttu otsustasime alustada teatrirahva soovituste rubriigiga, kus Ugala inimesed jagavad oma mõtteid, mille abil kodus sisukalt aega veeta.

 

Nimekirja lisandub igal järgneval päev uus soovitaja. Jälgige uusi postitusi Ugala kodulehel ja Facebooki lehel.

 

Vastutustundlikult käitudes kaitseme iseend, oma lähedasi ning eriti eakaid ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesi, samuti kroonilisi haigusi põdevaid inimesi, kellele viirus võib mõjuda kõige ohtlikumalt. Kel vähegi võimalik, püsige kodus!

 

Kuidas sisustada vaba aega, kui teatrietendusi külastada ei ole võimalik.

..

 

Ugala teatri dramaturg Liis Aedmaa

 

 1. Üks märgilisemaid lavastusi Ugala ajaloos on 1957. aastal valminud Gunars Priede “Kuigi on sügis”, mille lavastas Aleks Sats. Reet Neimar kirjutas sellest oma raamatus “Sajandi sada sõnalavastust” nii: “Toonaste suurte näitlejate põgus nooruskohtumine! Väikese teatri suur kunst – nii öeldi 1958. aastal Ugala kohta.” Raadioteatri arhiivis leidub selle lavastuse põhjal 1958. aastal lindistatud kuuldemäng. Seda saab kuulata siit:
 https://arhiiv.err.ee/vaata/kuuldemang-kuuldemang-kuigi-on-sugis-01 

 2. Mina olen suur audioraamatute sõber ja juba mõnda aega kasutan sellist Amazoni äppi nagu Audible – www.audible.com. Hetkel on mul näiteks pooleli Alan Bradley raamat “A Red Herring without Mustard”. See on kolmas raamat Flavia de Luce’i krimilugude sarjast. Sama sarja esimene osa “Piruka magus põhi” jõudis üle-eelmisel nädalal Ugalas lavale. Miks mitte kuulata värskes õhus jalutades Flavia lugusid ning siis, kui teater jälle lahti tehakse, tulla Ugalasse ja vaadata, kuidas vahepeal armsaks saanud tegelased lavalaudadel toimetavad?
 3. Teatrisõpradele soovitaks veel sellist digikeskkonda nagu www.digitaltheatre.com. Seal leidub kümneid briti teatrite etenduste salvestusi, mis kõik on väga kvaliteetselt üles võetud. On nii klassikat, kaasaegset dramaturgiat, muusikale, tantsulavastusi. Võimalik on liituda kuutasupõhiselt või ka üksikuid etendusi rentida.

LiisAedmaa

 

Ugala teatri lavastaja Taago Tubin

 

 1. Briti tohtri dr. John Campbelli igapäevane videoblogi Youtube’is, kus ta analüüsib pandeemia hetkeseisu, andes riikide võrdluses statistilise ja meetmelise ülevaate toimuvast. Vaata: www.youtube.com/user/Campbellteaching

 2. Eesti dokumentalistika kullafondi kuuluvad Andres Söödi filmid. Nt. “Unenägu”, “511 paremat fotot Marsist”, “Jaanipäev”, “Dirigendid”,”Pulmapäev”, “Reporter” – võrratud teosed, mida võib ikka ja jälle uuesti üle vaadata. Need on lihtsasti kättesaadavad.
  “Jaanipäev”: www.youtube.com/watch?v=owHNHgeaUDc 

  “Unenägu”: https://arhiiv.err.ee/vaata/473

 3. Režissööri, kunstniku ja muusiku David Lynchi biograafia “Room To Dream”: ühe erilisima looja biograafia ja mitte ainult. Selle paksu kamaka läbilugemiseks oleks muidu olnud keeruline aega leida.
  Vaata: www.goodreads.com/book/show/35224286-room-to-dream
  Olemas ka audioraamatuna Spotify’s: https://open.spotify.com/playlist/4WdwFCLU1Z2wt9S1RafCjc

TaagoTubin

 

Ugala teatri näitleja Tarvo Vridolin

 

 1. Kui jätta kõrvale need asjad, mida peaks tegema ja oleks mõistlik teha, siis soovitaksin kõigepealt laiselda. Saan aru, et see on ilmselgelt liiga lai mõiste… No siis midagi konkreetsemat. Võta plaadiriiulist neid plaate, mida pole aega olnud kuulata. Võta kohe järjest ja naudi tugitoolis seda, kuidas muusikaline silmaring avardub.
 2. Kuna teatrid on kinni ja kultuuripuudus pitsitab, siis võiks lahti võtta ERR-i arhiivilehe ja vaadata vanu teatri- ja telelavastusi ja filme. Uskumatu, mida sealt kõike leiab. Netflix on selle kõrval poisike. “Charlie tädi” ülesvõte aastast 1991 näiteks: https://arhiiv.err.ee/vaata/charley-tadi-1 ja http://arhiiv.err.ee/vaata/charley-tadi-2/ 

 3. Ja koristada tuleb ju ka. Mina alustasin oma digiarhiivist. Vaatasin kriitilise pilguga üle viimastel aastatel hirmsa kiirusega kasvanud pildipanga ja siis jäi silma ka “näpsteriaegne” muusikakaust. Sealt siis ka see kummaline pleilist. Huvilised, kel Spotify, saavad mu tänase “koristamise” käigus avastatud lugudest koosnevat pleilisti kuulata siit lingilt: https://open.spotify.com/playlist/6pS04DFrCP3JQGADtwLYJ5?si=tDzSOb0uRHyqm_B9v2Q3Zg

TarvoVridolin

 

Ugala teatri näitleja Marika Palm

 

 1. Koristamine! Ebavajalikest asjadest vabanemisel tekkiv kergus on lausa teraapilise mõjuga ja praegusel kodusel ajal väga mõnus rahulik tegevus. Minu suurim koristamisega seotud avastus on KonMari meetod. Lühidalt seletades toimib see meetod nii, et koristamine/asjade sorteerimine toimub kategooriates, mitte ruumipõhiselt. Praegu on mul pooleli kategooria: PABER! Alustades arvasin, et see kategooria läheb ruttu, sest palju mul seda “paberit” ikka kodus on… Ja kui ma siis hakkasin kogu paberit ühte hunnikusse kokku koguma, sain aru, et olin väga naiivne. Igaljuhul soovitan selle meetodiga tutvuda! See on põnev ja häid tulemus andev. Netflixis on sari, mida vaadates saab kindlasti aimu, kuidas see meetod toimib. Sarja nimi on “Tidying up with Marie Kondo”. Vaata ka: www.youtube.com/watch?v=UYv0ufiY2u8 .
  Loe juurde: www.rahvaraamat.ee/p/jaapani-korrastuskunst-korrastamise-elumuutev-vägi/697408/en?isbn=9789949277766
 2. Jooga! Minu isiklikuks lemmikuks on “Jooga koos Adriene’ga” (Yoga with Adriene). Tal on väga erinevate raskusastmetega videosid, mille seast igaüks endale kindlasti sobiva leiab. PS! Tal on ka väga armas koer, kes aeg-ajalt rohkem või vähem aktiivsena videotes figureerub. Loomadega koos elavad inimesed kindlasti teavad, kui palju elevust tekitab lemmikutes põrandale asetatud joogamatt ja sellel ukerdav inimloom.
  Vaata: www.youtube.com/user/yogawithadriene
 3. Vabatahtlik tegevus! Kuna ühel hetkel võib tekkida olukord, kus inimesed abi vajavad, siis tasub tervetel ja mitte riskigruppi kuuluvatel inimestel ennast kindlasti vabatahtlikuna kirja panna, et olla valmis vajadusel aitama. Rohkem infot leiab: https://kogukondaitab.ee/et

MarikaPalm

 

Ugala teatri näitleja Rait Õunapuu 

 

Nüüd, kus kõigil on pesu pestud, torud puhastatud, oksad lõigatud ja toad läigivad puhtusest.

 1. Helistage oma lähedastele. Just neile, kes on kuhugi toimetuste taha ära kadunud, aga kellele siiski enne magamajäämist vahel mõtled. Ärge unustage ka vanemaid ja vanavanemaid, kaugeid sugulasi, endisi sõpru ja kaasteelisi.
 2. Tean, et targem on nina mitte välja pista, aga aidake neid, kes on hädas. Facebookis on mitmeid gruppe, mis on kõik lihtsa vaevaga leitavad. Kui sul on AEGA, energiat, tervist ja raha, siis on kindlasti keegi, kellel neid asju praegu pole. Väike asi võib olla suureks abiks. Külasta lehte www.kogukondaitab.ee ja loe läbi see artikkel https://sakala.postimees.ee/6925318/viljandi-palub-vabatahtlikke-sotsiaaltooks-appi
 3. Ja viimaks – ärge tehke mitte midagi! Muidu on meil alati kiire. Tean, et paljudel on väljakutseid ja toimetamist rohkem kui muidu ja teile soovin ma jõudu! Siiski, kel vähegi võimalik, võtke sellest viimast. Puhake igast asendist.

RaitOunapuu

 

Ugala teatri näitleja Martin Mill

 

 1. Ükskõik millise mängu su laps välja pakub, ütle JAH!
 2. Loe!
 3. Mine metsa!

MartinMill

 

Ugala teatri näitleja Laura Kalle

 

 1. Soovitan suure pausi ajaks oma kodu täita muusika ja lõhnadega. Mina teen täna sibulasuppi. Selleks on õnneks mustmiljon head retsepti, aga minu plaan on järgmine: esmalt panen ahju 180 kraadi juurde küpsema õli ja hea tugevamaitselise riivjuustuga saiad. Samal ajal panen potti 250 g hakitud sibulaid ja paar supilusikatäit võid ning küpsetan sibulad klaasjaks. Seejärel lisan potti 25 g jahu ja segan sibulaid veel paar minutit. Nüüd pole muud, kui valada sibulatele 2 l vett või puljongit oma maitse järgi ning lasta kõigel 25 minutit küpseda. Siis panen supi väikestesse ahjukindlatesse anumatesse, igasse anumasse ka üks-kaks varem küpsetatud juustusaia, lisan veel kõvasti riivjuustu ja parajalt võid ning lasen supil ja saiadel ahjus koos kuldpruuniks küpseda.
 2. Berliini Filharmoonikutel on oma digitaalne kontserdisaal, mis on muidu tasuline, aga ajutiselt on sellele antud prii ligipääs. Seal on suurepärases esituses ja väga hea kvaliteediga kontserdisalvestusi. Varem salvestatud kontserte saab otsida nii dirigentide, heliloojate kui ka solistide järgi. Näiteks võib leida valiku Paavo Järvi dirigeeritud kontserte, muuhulgas näiteks 2018. aasta mais salvestatud Beethoveni 4. sümfoonia Bayreuthi imeilusas teatrisaalis. www.digitalconcerthall.com
 3. Veel panen ette sukelduda digitaalarhiivi ja sirvida vanu eesti ajalehti. Hiljaaegu proovisin otsida uudiseid, mis puudutaksid näiteks minu esivanemaid, kellega ma ise kohtunud ei ole. Ja mul oli nii palju head õnne, et leidsin nendega seoses pea saja aasta vanuseid tulemusi nii reklaamide, kuulutuste kui ka krimiuudiste vallast. Soovitan sinna sügavale kaevuda, sest lisaks teadmistele saab väga palju nalja. https://dea.digar.ee/cgi-bin/dea

LauraKalle

 

Ugala teatri trupijuht Karl Kena

 

 1. Hetkel on mul hoogsalt käsil Ugala sügisese mängukava kokkupanemine. Selle taustal on mul kodukontoris mängimas muusika, mille valik põhineb Robert Dimery’i nimekirjal “1001 Albums You Must Hear Before You Die”! “Töötan” seda vaikselt läbi, mitte küll järjest, aga siiski süsteemselt. Paras rütm on 10 albumi kaupa minna. https://en.wikipedia.org/wiki/1001_Albums_You_Must_Hear_Before_You_Die
 2. Male! Kui te oma koduste seast sama tasemega mängupartnerit ei leia, siis aitab hädast välja www.chess.com
 3. Kuna tegutsen lisaks teatritööle ka jalgpallikohtunikuna, siis olen parasjagu järgimas individuaalset, spetsiaalselt kohtunikele mõeldud treeningprogrammi. Liikuge teiegi. Ükskõik mis intensiivsusega, sest isegi värskes õhus jalutamine tuleb kasuks. Terves kehas terve vaim!

KarlKena

 

Ugala teatri näitleja-lavastaja Ringo Ramul

 

 1. Tehke lõket ja vaadake elavat tuld!
 2. Vaadake öist taevast ja leidke üles seal peituvad tähtkujud!
 3. Kui on ikkagi kultuuriisu, siis vaadake näiteks Kreeka režissööri Yorgos Lanthimose filme:
  “Kynodontas” www.imdb.com/title/tt1379182
  “The Lobster” www.imdb.com/title/tt3464902
  “The Killing of a Sacred Deer” www.imdb.com/title/tt5715874

RingoRamul

 

Ugala teatri näitleja Luule Komissarov

 

Kui seni olin ma “töötav pensionär”, siis nüüd on mul lõpuks ometi võimalus proovida, kuidas see “päris ehk koduse pensionäri” elu maitseb. Ja mis siin salata – väga hästi maitseb! Riskigrupi täieõigusliku liikmena olen end karantiini sättinud ja päevakava on nädalaga mõnusalt paika loksunud. Soovitan oma päevakava hea meelega ka teistele eakaaslastele.

 

 1. Elan Paala järve kaldal. Ja ümber järve on terviserada. Seega, hommikul, kui on inimtühi aeg, siis asun kohe põlvedele trenni tegema. Mul oma trennikava. Esiteks teen kaks ringi ümber järve – kiirkõnnis. Siis puhkan, võtan tiba päikest. Ja siis teen kohe käpelt kiirkõnnis veel teise kahese järveringi otsa. Siis jälle puhkan. Ja lõpetuseks teen viimase ehk viienda järveringi häääästi aeglaselt jalutades ja mõnuledes. Kusjuures, rada on lai, nii et hoian truult paarimeetrist vahet, kui keegi vastu tuleb. Ja teen teistele märkusi, kui mõned uljamad baretid mitmepealistes kampades jalutamas on – EI TOHI!
 2. Nii, trenn tehtud. Siis kobin tuppa raamatut lugema. Alustuseks lugesin möödunud nädalal kõik Indrek Hargla krimkad läbi. Soovitan soojalt! Ja nüüd, kuna mul on tellitud lugemissari Loomingu Raamatukogu, siis töötan regulaarselt neid läbi – jube mõnusad õhukesed raamatud, super ühe päeva lugemised! Soovitan täiega.
 3. Pärast trenni ja lugemist lasen silma looja. Kui mõnus on päeval tunnike magada! Ja siis ongi õhtu käes, räntsatan tugitooli, hakkan kuduma ja selle kõrvale vaatan kõik maailma saated ära!

LuuleKomissarov

 

Ugala teatri näitleja Jaana Kena 

 

 1. Tore on teha vanu ära proovitud retsepte ja neid siis uute maitsetega täiustada. Proovige küpsetamist. Mina tegin näiteks äsja aprikoosi-kohupiimapirukat. See kevadiselt rõõmus kohupiimapirukas rõõmustab nii silma kui ka kõhtu.
  RETSEPT:
  Vahusta toasoe või (100gr) ja suhkur (1,5 dl). Lisa muna (1) ja jahu-küpsetuspulbri-soola segu (3dl; 0,5 teelusikat; 0,5 teelusikat). Suru tainas võitatud vormi põhja ja äärtele. Pane korraks külma. Sega kohupiim (200gr) ja hapukoor (2dl). Lisa 3 muna, vanillisuhkur (1 tl) ja aprikoosipurgist kompotivedelik. Vala segu taignale. Nõruta konservpurgist aprikoosid ja tõsta kohupiimasegule, kumer pool üleval. Küpseta 175-kraadises ahjus 35 minutit. Valmis!
 2. Lugeda on mõnus, sest öökapile oli kogunenud mitu raamatut. Nüüd on aega! Mulle meeldib jutti lugeda, ilma pausita. Soovitus siis ka – Max Seeck “Hammurapi inglid”. Muideks, Rahva Raamatu e-poes on raamat müügil hetkel soodushinnaga alla 10 € www.rahvaraamat.ee/p/hammurapi-inglid/1041010/et?isbn=9789949647255
 3. Õues koos perega on väga tore. Saab avastada ilusaid kohti ja nad on ju nii kodu lähedal! Kas olete näiteks käinud sellises kohas nagu Viljandi liivakivipaljand? Paikneb otse keset linna, lossipargi lääneservas. www.puhkuseestis.ee/vaatamisvaarsused?sightseeing_id=396

JaanaKena

 

Ugala teatri näitleja Vallo Kirs

 

 1. Mängud lapsega. Vaja ei lähe selleks mitte midagi. Ainult vaba aega ja fantaasiat. Pappkastist saab kosmoselaev ja supilusikast telefon. Aga me vaatame koos ka multasid, mürame, mängime autode ja loomakestega ning loeme (vaatame) raamatuid. Mängime palliga ja … See loetelu on tegelikult väga pikk, sest siis on ju veel igasugu sünteese kõigist nendest mängudest. Juhendit ei ole. Mängude reeglid sünnivad ja muutuvad käigupealt. Eksida ei ole võimalik!
 2. Liikumine. Käin päevas korra õues jooksmas. Lossimäed, Paala järv ja Viljandi järv on meelispaigad. Annab energiat päeva teiseks pooleks ja värske õhk on tervislik! Ja hoian ilusti pikivahet kaasliiklejatega.
 3. Koristamine/miniremonditööd/raamatud. Mulle tegelikult tohutult meeldib koristada. Ülimalt meditatiivne tegevus. Koristamise ja sorteerimise käigus tulid kohe meelde kõik väiksed tööd, mis ma olen seni edasi lükanud. Köögimööblile kapiuksed, vannitoa peeglivalgusti, köögi ja esiku vaheline uksepakk jne. Loetelu tuli küllaltki pikk. Eks ma siis järge- ja jõudumööda täidan seda “tegemata remonditööde” nimekirja. Aga kui päev on olnud pikk ja toimetusi täis, siis õhtuti enne magamaminekut ma loen. Kas või 10 lk. Siis on justkui päev ikka korda läinud. Ahjaa, ja siis ma mõtlen enne magama jäämist, et mis mind päevas rõõmustas ja millega ma järgmine päev tegelen.

ValloKirs

 

Ugala teatri näitleja Klaudia Tiitsmaa

 

Aeg on seisma jäänud ja see on meie “kiiremini-kõrgemale-kaugemale” maailmas üsnagi harukordne. Miks mitte seda ära kasutada?

 

 1. Võtke perega koosolemisest nii palju kui võimalik! Soovitan teil praegusel hetkel rohkem omakeskis kodus mängida ja jutustada. Ja seeläbi rohkem uusi ühiseid mälestusi luua!
 2. Lähedased on kõige olulisemad. Jaluta perega rabas või metsas, helista (või tee videokõne) mõnele sugulasele, kellele pole ammu külla jõudnud.
 3. Küll pärast jõuab uuesti trenni minna – küpsetage ja kokake praegu nii, kuis jaksate! Armastus käib kõhu kaudu. www.jamieoliver.com/recipes

KlaudiaTiitsmaa

 

Ugala teatri näitleja Aarne Soro

 

Aarne maskitegemise video:

 

Inimestel on küllalt aega olnud, et leida tegevusi erilise olukorra sisustamiseks. Soovin, et jätkuks rõõmu! Kui oled jõudnud oma mõtetega ängipuuri, leiad väljapääsu ka kõige igapäevasemates pisitoimingutes. Pühi tolm teleka tagant ja alt, klopi uksematt, korista autokuur, lõika pesamuna küüned, pane kassile värske liiv … Rääkisin hiljuti telefonitsi sõpradega ja jõudsime järeldusele, et kummalisel kombel oli see kriisieelne aeg üsna kodukriis ja praegune kriisiaeg õnnis koduaeg. Muidugi on selge, et taoline olukord pole jätkusuutlik, aga vahepeatusena hädavajalik. Eks see puhang ka kord lõppeb ja siis läheme hoopis tervemana edasi. Rõõmu!

 

AarneSoro

 

Ugala teatri näitleja Janek Vadi

 

Kui te olete oma kodu ära koristanud, lapse või lastega mänginud ja jalutanud, koos elukaaslasega valmistanud ülimaitsva õhtusöögi, siis minult teile kolm filmisoovitust:

Kuna Eesti inimese infotehnoloogiline leidlikkus on ülemaailmselt tuntud, siis filmide koordinaadid ei olegi nii olulised, ilmselt leiate endale meelepärase netikeskkonna, et silm peale visata.

 

PS Loodan, et inimesed on vastutustundlikud ja hoiduvad mittevajalikest otsekontaktidest teistega, sest nii me näitame, et me hoolime teistest, et me hoolime endast. Ja ma olen kindel, et see olukord, see eriolukord, saab ühel hetkel läbi ja see saab läbi tänu meie käitumisele, tänu sellele, et me hoolime. Jõudu ja tugevat tervist kõigile!

 

JanekVadi

 

Ugala teatri näitleja Tanel Ingi 

 

 1. Kui on meelest läinud, siis praegu on palju aega ja tasub meelde tuletada. Et. Inimene ei ole Looduse kroon. Planeet Maa ega Loodus ei vaja meid, nemad saavad ilma inimesteta palju paremini hakkama. Meie vajame neid.
 2. Kõige valguses, mis hetkel toimub, võiks lugeda Jaan Kaplinski teost „Lahkujad“ (2009). Ja ka Kaplinski muid raamatuid loomulikult. Kuna hetkel reisida ei saa, siis viimati ilmus Kaplinskil reisikirjade kogu „Piirpääsukese Euroopa“. Samuti soovitan kuulata ja vaadata ja lugeda Anu Raua mõtteid. Netist leiab temalt palju.
 3. Kui me saame hetkel hakkama nii, et meie tarbimis- ja ostlemisharjumused on viidud miinimumini, siis võiks sellist elusätungit jätkata ka siis, kui kõik on möödas. Tarbida ainult seda, mida reaalselt vaja on. Ja mõistusega. Et peale meie oleks ka muul elusal kohta siin Maal. www.youtube.com/watch?v=NyB90aNkURUOlge terved ja ikka head!

TanelIngi

 

Ugala teatri näitleja Vilma Luik

 

Kõik möödub. Ka praegune olukord muutub. Oleks hea, kui me praegust hetke lihtsalt maha ei magaks, vaid kasutaksime seda aega, et vaadata enda sisse ja enda ümber. Et avastaksime, kuidas praeguses piiratud ruumis on nii palju kasutamata võimalusi. Iga päeva lõppedes mõistan, et nii palju on veel elus teha.

 

 1. Soovitan vaadata, mida uut pakub Erika Viira oma pilatese stuudios www.viljandipilates.ee ja kuidas Eve Noormets veebikeskkonnas oma võimlemismetoodikat edasi jagab.
 2. Usun südamest, et meie juhtide poolt tuleb häid võimalusi ja arukaid otsuseid. Et põllumehed saavad seemne mulda panna ja lehmad lüpstud. Et sügisel on meil salved rikkalikult täidetud kodumaal kasvatatud andidest. Mul on ka seemned ostetud ja loodan, et saan nii tuppa kui peenrasse midagi suupärast kasvama panna.
 3. Nalja peab ka saama! Täna kl 18 on ansambli MINU ISA OLI AUSUS ISE veebi-kontsert www.facebook.com/events/3056777731052646Soovitan vaadata! Hermann Hesse on öelnud “Igasugune kõrgem huumor algab sellest, et omaenda isikut enam tõsiselt ei võeta”.

Avarat meelt ja tugevat tervist!

 

VilmaLuik

 

Ugala teatri loomingulise ala assistent, lavastaja Oleg Titov

 

 1. Soovitan proovida kudumist. Ka meestel! Puhas teraapia! Kel varasem kogemus puudub, siis alustage lihtsamatest väljakutsetest. Näiteks uudistage siit lehelt, kuidas esimesed sammud sel villasel teel astuda: http://tutimyts.weebly.com
 2. Lugege läbi kõik raamatud, mis ostetud, kingiks saadud, kuid siiani millegipärast lugemata on jäänud. Kui mõni raamat on millegipärast pooleli jäänud, siis nüüd on käes aeg, et sellega uuesti alustada. Äkki täna läheb õnneks?
 3. Ärgake vara. Hommikud on parim aeg, et jalutada. Ja valguse saabumist nautida. See on hetkel ka ilmselt parim aeg, et inimtühjadel tänavatel jalutada.

OlegTitov

 

Ugala teatri vanemapuhkusel olev lavastusala juht Pille-Riin Lillepalu 

 

Kuna pealtnäha võib vanemapuhkusel olemine näida niigi üsna isoleeritud olemisena, siis viimased nädalad on näidanud, et mul oli vabadusi rohkem kui küll. Nüüd, nelja seina vahel, ilma aeg-ajalt päästva lapsehoidjata on elul täitsa teine rütm. Minul on tekkinud aga järgnevaid nädalaid silmas pidades hoopis säärased mõtted:

 

 1. Leian teadlikult võimaluse olla õues. Loomulikult turvaliselt teiste inimestega distantsi hoides. Aprill on ideaalne aeg, et laps saaks kätte oma mudavannid, mina õhuvannid. Õues läheb aeg kiiremini. Kes jalutab uhkes üksilduses, võiks võtta otsast peale käsile mõne huvitava kuuldeseriaali – näiteks meie oma “Müstiline Venemaa” või minu aegumatu väljamaine lemmik www.serialpodcast.org
 2. Ennast saab maailma mitmekülgsusega hoida kursis tänu dokumentaalfilmidele! Et mitte olla piraat, on olemas Amazon.com-i lahendus endale film rentida (näiteks, kes ei jõudnud kinno “Pühendust Samale” vaatama, saab sama raha eest ka kodus diivanil seda kõike läbi elada). Tasuta saab dokumentaalfilme vaadata aga tänu sellisele Hollandi dokfilmifestivalile nagu IDFA.nl – üks võimsamaid festivale maailmas lubab ilma igasuguse registreerimiskohustuseta vaadata sadu tippkvaliteedis filme.
 3. Ja et ma end ekraanide ette ära ei unustaks – õpin tegema mõnda uut toitu või taasavastan kunagised lemmikud. Mina võtsin uuesti kätte leivateo, mille ainsad nõuded on tahtejõud, järjekindlus ja kodus olemise aeg. Järgmine ambitsioon on lumepallisupp, aga võtan rahulikult, sest aega ju on! Kunagi, kui elu jälle tavarütmis, teen ettepaneku tulla kokku ja lihvitud retsepte esitleda ning ohjeldamatult üksteise parimaid palu süüa.

Ja alati võiks inimesed sagedamini helistada! Sain eile õhtul ilmatuma toreda ja ootamatu telefonikõne – täpselt sama mõnus, nagu juhuslikult tänaval või Ugala kohvikus kohtudes muuseas nalja heita ja muljeid vahetada.

 

PilleRiinLillepalu

 

Ugala teatri näitleja Adeele Jaago 

 

 1. Istuta taimi! Pane seeme potti ja vaata, mis juhtuma hakkab. Igast idust saab kord vili, kui teda armastusega hoida ja kasvatada. Ja see vili äratab tänutunde, mis on nii tervislik meeleseisund. Taimedega toimetamine on minu viis, kuidas mediteerida ning rahu säilitada.
 2. Su armsal sõbral, kolleegil või naabrimehel on tähtpäev? Aga olete ju mõistagi praegu eemal ega saa külla minna… Saada talle kiri! Võta paber ja pastakas ja lase oma tunded paberile. Ümbriku võid ka ise meisterdada, näiteks vanast ajakirjast. Kirjasõprus on kaunis ja teenimatult unustatud ettevõtmine. Mõne aja möödudes võite kirjad teineteisele uuesti üle lugeda anda – siis saad oma isolatsiooni-aegseid mõtteid taasavastada.
 3. Ilmselt on kõik juba kodus olles suurpuhastuseni jõudnud ja see on ju nagu aarete jaht – kui palju põnevat võib kapipõhjast leida. Näiteks hunnikus vanu vinüüle. Pane vinüülimängijale mõni eriline kauamängiv ja naudi ajarännakuid. Kes igatseb tänapäevasemaid helipalu, siis näiteks Vaiko Epliku “Sireleis” on meie kodus tõeline kevadekuulutaja.

Tahtsin veel öelda, et palun ärme väsi ära. Oleme päriselt-päriselt kodus ja hoiame distantsi. Ma usun, et me õpime palju kannatlikkust, alalhoidlikkust ja tähelepanelikkust ning tuleme lõpuks sellest kõigest tugevamana välja. Hoidke ja olge hoitud.

 

AdeeleSepp

 

Ugala teatri näitleja Kadri Lepp

 

”Poiss, kes tahtis põgeneda” on minu esimene raamat. See lugu sündis juba mõned aastad tagasi, ajal, mil olin teatrist veidi aega eemal. Ja olgugi, et mul tol hetkel justkui aega üle ei olnud ja mu päevad olid hommikust õhtuni kõikvõimalikke koduseid toimetusi täis, oli mul siiski aega mõelda. Oma mõtteid sorteerida. Nii saigi mulle selgeks, et tahan väga kirjutada. Et ilma selleta enam kuidagimoodi ei saa. Ja et ma kandsin tol hetkel juba mitu aastat endaga üht lugu, mida tahtsin jutustada, siis nii sündiski minu esimene raamat. Tänaseks on neid ilmunud juba kolm.

 

Ja kui mõni väike lugeja on küsinud, et kas tuleb ikka veel, siis olen lubanud, et tuleb kindlasti. Seda lubadust kavatsen ma ka suure rõõmuga pidada. Ja siinjuures tervitan väga palavasti oma armsaid lugejaid! Aitäh teile kogu selle rõõmu ja liigutuse, inspiratsiooni ja innustuse eest!

 

Püsime siis kõik ilusti kodus. Ja loeme, iseendale ja oma kallitele, ja teeme kõike muud, mida hing praegu ihkab. Ning kui teil ehk toimetustest ja õppimistest, kappide ja raamatute ja plaadikogude sorteerimistest aega üle jääb, siis võite ka oma mõtete ja unistuste riiulitel ringi vaadata. Äkki jääb midagi näppu. Mõni unistus, mis polegi nii kättesaamatu, või mõte, mis tulnuks ammu juba teoks teha! Rõõmu ja rahu!

 

Ugala teatri näitlejad otsustasid nüüd minu raamatust lugemisest teha 15-osalise videolugudesarja, et kõik inimesed seda nautida saaksid. Katkendeid loevad Ugala teatri näitlejad Laura Kalle, Marika Palm, Janek Vadi, Jaana Kena, Ringo Ramul, Rait Õunapuu, Klaudia Tiitsmaa, Martin Mill, Tanel Ingi, Ilo-Ann Saarepera, Tarvo Vridolin, Adeele Jaago, Terje Pennie, Aarne Soro ja Ugala teatri loominguline juht Tanel Jonas. Naudi videosid siit lingilt:
www.ugala.ee/ugala-naitlejate-15-osaline-videolugudesari-poiss-kes-tahtis-pogeneda

 

KadriLepp

 

Ugala teatri näitleja Ilo-Ann Saarepera

 

 1. Avastasin geopeituse! See ülilõbus tegevus on eksisteerinud juba paarkümmend aastat, aga huvitaval kombel jõudis minuni alles nüüd. Kuidas geopeitus käib? Kõigepealt tuleb alla laadida äpp Geocaching (www.geocaching.com/play) ja sinu ees avaneb aaretekaart. Kaardil on kenasti näha, kus asud sa ise ja kus sinu ümber asuvad peidetud aarded (päris-päris aarded, mitte midagi sellist, mis eksisteerib vaid telefoniekraanil või kuskil õhus!!!). Nüüd ei tule teha muud, kui leida kaardilt aare, mida soovid avastada, ja minna seda loodusesse otsima. See on imeline võimalus, kuidas ühendada värskes õhus matkamine hasarti tekitava mänguga. Juba Viljandis ja selle lähiümbruses on peidus ohtralt aardeid. Auto olemasolul saab avastada kaugemalgi asuvaid muinasjutulisi külakesi, mererandu, metsi, matkaradu, kus, uskuge või mitte, on igal pool midagi peidus. Ja aaretekaardid juhatavad tihtilugu kohtadesse, kuhu muidu minna ei oskakski! Mina ise olen igatahes juba meeldivas sõltuvuses.
 2. 3. aprillil oli Vikerraadios juba traditsiooniks saanud e-etteütlus! Kes pole veel sel aastal jõudnud oma emakeeleoskusi proovile panna, siis etteütlust saab järele kuulata siit: https://etteytlus.err.ee/media/399f646ec3fad24b28a56919f9eaa2d1_64.mp3
  Oma vigu saab hiljem kontrollida siin: https://menu.err.ee/1072580/kas-kirjutasid-oigesti-e-etteutluse-korrektne-kirjapilt
 3. Olge lihtsalt rahulikult. See on mõnus.

IloAnn2

 

Ugala teatri näitleja Triinu Meriste

Soovides sõnastada paari sõnaga praegust ainulaadset ajahetke, jõudsin järeldusele, et on kogumise aeg. Inspireeriv pealegi. Kogunemised ja kogemised tulevad niikuinii jälle, varsti.

 

 1. Seni soovitan teil aga tutvuda Eesti Kunstiakadeemia koduleheküljel oleva dokumentaalfilmide raamatukoguga: www.artun.ee/dokumentaalfilmide-raamatukogu-i-kunstiajalugu
 2. Olen taas hakanud oma vene keele oskust lihvima, tehes seda eelkõige lugedes ja kuulates. Olen seejuures avastanud just Spotify’s rohkelt häid audioraamatuid (soovitan kindlasti selle keskkonnaga tutvust teha, kes veel seda teinud pole www.spotify.com), lisaks soovitan tutvuda raadio Majak podcastidega https://radiomayak.ru/podcasts
 3. Kui kodune raamaturiiul on läbi loetud või pole seal parajasti seda, mida hing ihkab (ja e-raamatut osta ei soovi), võib ehk Tallinna Keskraamatukogu e-raamatukogu Ellu abiks olla https://ellu.keskraamatukogu.ee

Ühtlasi kasutan võimalust ja tänan oma kolleege Ugala teatrist kõikvõimalike eelnevate soovituste eest, mõnest neist olen suisa sõltuvusse sattunud. Näiteks Laura Kalle soovitatud Berliini Filharmoonikute digitaalne kontserdisaal, mille arhiiv on ääretu! www.digitalconcerthall.com

 

TriinuMeriste

 

Ugala teatri inspitsient Gerda Sülla

 

 1. Õpi näiteks mõnda uut keelt, selle jaoks on olemas mitmeid äppe. Tegelikult on internet täis erinevadi õppevideosid igale maitsele. Miks mitte üllatada oma sõpru ja sugulasi kauni palaga plokkflöödil? www.youtube.com/watch?v=PjkmmTZXRjU&t=84s
 2. Kes tunneb end kodus üksikuna, võib teha endale uue sõbra. Mina näiteks panin käima hapusaia juuretise, millest loodetavasti juba kahe nädala pärast saab küpsetada saia! Juuretis vajab iga päev toiduks jahu ja vett ning tema kasvamist on väga tore jälgida. Ilus tava on panna oma juuretisele ka nimi, sõbranna abiga sai tema nimeks Mart Juuretis. Retsepti leidsin siit: www.theclevercarrot.com/2014/01/sourdough-bread-a-beginners-guide Hoiatan, et esimesel kolmel päeval lõhnab ta kohutavalt, aga see on just hea võimalus testida oma haistmismeelt.
 3. Küpsetada ja kokata on mõnus, aga kindlasti tuleb silmas pidada, et karantiinist väljudes on käes soojad ilmad. Et siis ikka suveriietesse mahtuda, tuleb hoida oma füüsilist vormi. Ilusa ilmaga proovin ikka õues liikuda, parematel päevadel saab end proovile panna raskemate harjutustega: https://www.myfitness.ee/netfit/

GerdaSülla

 

Ugala teatri inspitsient Aili Nohrin

Mulle jõudis päris kiirelt kohale see, et terve mõistuse säilitamiseks tuleb koostada päevaplaan – ja plaanid mulle meeldivad!

 

 1. Igapäevaselt aitab mind kindlal kursil hoida toitumis- ja treeningprogramm www.fitlap.ee. Selle abil koostan endale sobiva menüü, mis lihtsustab ja vähendab toidupoes käimist. Sama äpi abil viin iga päev läbi mõnusa tubase treeningu. Vaheldusrikkaid online treeninguid leiab ka www.myfitness.ee/netfit/. Huuh, mõnus!
 2. Kuni meie liikumisvabadust pole veel piiratud, siis tuleb kõndida ning iga päev ja kohe pikalt. Tossud jalga, klapid kõrva ja minek. Arhiiv.err.ee lehelt leiab vanu muhedaid intervjuusid kuulamiseks. Hetkel on mul näiteks järelkuulamisel Jaan Ruusi intervjuud Eesti filminäitlejatega aastast 1994.
 3. Ja kõige olulisem on see, et päevaplaani koostades lähtun ma alati sellest, et igast väiksemastki tegevusest tuleb teha sündmus. Nii on nagu alati midagi oodata ja aeg möödub ka kiiremini.

Hoolige endast ja teistest ning kohtume teatris!

 

AiliNohrin

 

Ugala teatri inspitsient-näitleja Kiiri Tamm

 

Olen kehv soovituste andja, igaüks teab ikkagi ise paremini, kuidas tal tore on olla.

 

Mina näiteks keedan, koon, küpsetan, loen hetkel Tõnu Õnnepalu triloogiat “Mujal kodus” ja vaatan Tarantino filme. Mõlemad mehed-autorid ja nende looming meeldivad mulle kohe väga!

 

Kuna suvi tuleb igal juhul, siis mina külvasin ja varsti pikeerin oma lillekesi. Väga teraapiline!

 

Siiski üks soovitus. Internetis tasub silma peal hoida National Theatre’i Youtube’i lehel www.youtube.com/channel/UCUDq1XzCY0NIOYVJvEMQjqw Kui möödunud nädalal oli seal tasuta võimalik vaadata lavastust “One Man, Two Guvnors”, siis sel nädalal on valikus juba “Jane Eyre”, järgmisel nädalal “Aarete saar” ja ülejärgmisel nädalal “Kaheteistkümnes öö”. Head lood ja head näitlejad. Olen National Theatre’it Londonis kohapeal külastanud ja pole pidanud pettuma – sestap julgen ka neid lavastusi soovitada.

 

Jääme terveks!

KiiriTamm
Ugala teatri näitleja ja lavastaja Andres Noormets

 

Kuna mul on hetkel palju kaugtööd ja selle tõttu palju arvutis urgitsemist, siis lähtuvad soovitused antud olukorrast:

 

 1. Olla nii palju väljas, kui olukord lubab, liikuda looduses. Loodus paneb inimese mõtted ja mõõtkavad õigesse proportsiooni, kalibreerib need ära. Niimoodi saab kõige rutem lahti sellest looduse krooniks olemise tundest, mis on rumal ja ülbe. Maailma seiskumine ümberringi sunnib paljutki muutma, ümber hindama. Need hetked on üliolulised.
 2. Zoom in / zoom out. Kõndides isoleeri end elektroonilistest abivahenditest ja kuula oma sisemuses toimuvat. Muidugi on mõtete vool oluline, aga võib püüda sellestki üle astuda ja keskenduda kehas toimuvatele protsessidele, väikestele liikumistele, helidele, tundmustele, õhu liikumisele. Selline suurendusklaas toob välja üllatavaid sarnasusi välise maailma algosadega, detailidega, annab alust maailmaga üks olemise tundele.Ja samas vastupidi. Püüda vaadata, hoomata, tajuda looduse suuri mustreid, liikumisi. Näha puude võrasid või kuluvälju kui midagi, mis kuuluvad inimeseks olemise juurde. Lendavad linnuparved, mäekünkad, põllud, metsatukad, sipelgate rajad, voolavad veed, värvide ja valguse muutumine – kõik see on meie kehade sisemisi maastikke väljendav peegelpilt. See on vaatamist ja jälgimist väärt.
 3. Sinise taeva meditatsioon. Heida taeva alla horisontaali, hoolitse, et asend oleks mugav ja olla soe, ja vaata taevasse. Kas on hommik või õhtu või öö, pole oluline. Vaata taevasse ja ära kiirusta lõpetama, ole võrgust väljas. Vaata taevasse. Muud pole vaja tehagi, taevas teeb muud asjad ise.

AndresNoormets

 

Ugala teatri näitleja Peeter Jürgens

 

Alustan sellest, et soovin kõigile vaprat vastupidamist! Tõesti, vaprust on vaja, sest see kodus passimine on kõike muud kui meelakkumine. Tööle tahaks ju. Aga siiski, ärge pead norgu laske ja tundkem rõõmu lihtsatest asjadest.

 

Olen viimastel aastatel korrastanud küll Ugala teatri digi-arhiivi, aga oma kodu oli sootuks tagaplaanile jäänud. Soovitan teilegi – tõmmake aga kapid ja kummutid lahti ning tehke üks tummine kodune sorteerimine ja “väljakaevamistalgud”. Igasuguseid põnevaid leide tuleb nendelt kodustelt arheoloogilistelt retkedelt! Mitme kihi alt leitud esemed-fotoalbumid toovad endaga kaasa mälestused ning need omakorda meelde kogetud emotsioonid. Minevikku meenutades saab täitsa korralikult mälusoppides ringi reisida.

 

Ma kuulun ju ka riskigruppi. Sestap istun truult nelja seina vahel ja ainult korra nädalas “käin päriselt reisimas” ehk siis kl 9 spurdin esimeste seas poodi. Seda saab täitsa sportliku seiklusena võtta – kuidas teha nädala sisseostud ära võimalikult kiiresti. Mis teie rekord on? Mul on rekordaeg alla 10 minuti.

 

Lugemine. Vaatasin Arvo Iho filmi “Karu süda”. Ja tekkis kohe isu raamat üle lugeda. Võtsingi selle käsile ja lihtsalt uppusin sinna. Milline ilu, milline sügavus, milline peen keelekasutus ja rikkalik väljenduslaad. Tõesti, on parim aeg, et taasavastada suuri sõnameistreid. Nõnda on just Nikolai Baturin mu lugemissoovituseks teile. www.rahvaraamat.ee/p/karu-süda/516091/et?ean=2220000002387

 

Lõpetuseks teatrisoovitus ikka ka. Kust mujalt, kui ikka ERR-i põhjatust veebiarhiivist: Ugala lavastus “Kõik aias” aastast 1982. Edward Albee näidendi lavastas Lembit Peterson, peaosas Aarne Üksküla. Millist hinda on inimesed nõus maksma hea elu eest? Vaadata saab siit https://arhiiv.err.ee/vaata/koik-aias-1

 

PeeterJürgens

 

Ugala teatri grimmiala juht Merle Liinsoo

 

Tavaliselt olen töö tõttu väga palju kodust eemal. Sestap naudin praegu väga kodus olemist. Üks imearmas paik! Aga et asi üksluiseks ei läheks ja kodu nii pika aja peale kuldse puurina ei tunduks, mõni soovitus teile.

 

 1. Õue! Õue! Õue! Kellel aga kuidas võimalik on: jalutama-jooksma-rattaga sõitma-pingile istuma-õuetöödele-pilvi või tähistaevast vaatama. Lase kevadel ja värskel õhul paitada palgeid ning turgutada kopse!
 2. Näpud mulda! Äraütlemata tore on vaadata, kuidas tibatillukesest seemnest saab taimeke ning kuidas see siis kosub ja jõudu kogub. Ning kui hästi läheb, saab rõõmu silmale või pai kõhule. Ole julge katsetama ja proovima!
 3. Tantsi! Pane hea-tuju-muusika mängima ja palu kodused tantsule. Ei-ei, sa ei ole sugugi imelik või mõistust kaotamas! Täitsa tore on ka kodustes oludes mõned poognad teha. Kindlasti tõstab tuju ja lisab vürtsi! Armsad naised, üldse ei tee paha, kui sellel puhul koti põhja ununenud huulepulgagi välja otsite. Võõbake suu ja tunne on veelgi tõstetum!

Püsige kenasti kodus! Olge terved! Varsti teatris näeme!

 

MerleLiinsoo

 

Ugala teatri personalijuht Eve Põldsaar

 

 1. Liikuge ja liigutage! Iga ilmaga. Aga ikka nii, et 2+2. Viljandi on suurepärane linn, kus tänavate tõusud ja langused pakuvad väga head võimalust seada endale sobiv treeningkoormus. Terviserajal lehvitan!
 2. Ilusate ilmadega olen toimetanud aias ning teinud reha ja oksakääridega aiale juba mitu ringi peale. Nüüd ootan soojemaid päevi ja öökülmadeta öid, et oma ettekasvatatud taimekesed saaksin peenrasse ja pottidesse istutada.
 3. Hakka vabatahtlikuks. Leia võimalus, kellele saad oma nõu ja jõuga abiks olla ning tuge pakkuda. Näiteks, liitudes algatusega “2020 minutit Eesti kultuuri heaks”, saad ennast appi pakkuda kultuurisündmuste korraldajatele kultuurisektori jalule aitamiseks. https://epl.delfi.ee/kultuur/uleskutse-iga-inimese-abi-on-oodatud-algatati-ulekutse-2020-minutit-eesti-kultuuri-heaks?id=89234045

Aeg-ajalt sirvin ka üle heade Ugala kolleegide antud muusika-, raamatu-, filmi-, etenduste- jm soovitusi. Soovitan teilegi!

 

Olge terved ja hoidke ennast!

 

EvePõldsaar

 

Ugala teatri teenindusjuht Eleri Helimets

 

Kuidas veeta aega harjumuspäraste tuhandete inimesteta? Minu igapäevatöö kätkeb tavaliselt endas imelisi kolleege, meeskondi, publikut, korraldajaid, külalisi ja teatrihuvilisi – nädalas kokku lausa mitu tuhat. Nüüd olen üksi oma kodu seinte vahel ja egas jää muud üle, kui tuleb ümber harjuda.

 

 1. Ristsõnad. Kappe koristades oled ehk leidnud mõne pooliku ristsõna või on riiulisse kogunenud ajalehtede tagakülgedel täitmata mõistatused. Võta need ruudustikud hommikul kohvi kõrvale või enne magama minekut pehmele padjale. Vaimu peab ju kuidagi virge hoidma.
 2. Kuula oma mõtteid ja pane need kirja. Praegu on meil aega, et iseennast kuulata. Pane oma mõtted ja ideed kirja, sest pärast vaikust tuleb torm ja pärast vihma tuleb päike. Hiljem saame sellele perioodile nõnda täpsemalt tagasi vaadata ja kui olukord taas lubab, on rõõm oma ideid kohe ellu viia.
 3. Filmid. Teatri järel on mu südames alati soojal kohal olnud filmikunst. Leia filmid, mis sulle pinget, närvikõdi, äratundmisrõõmu või lihtsalt head kõhutäit naeru pakuvad. Minul on käimas omamoodi filmimaraton, kus pea iga päev saab vaadatud mõni linateos ja nii on mul kuuga kokku ära vaadatud juba 42 filmi.

EleriHelimets

 

Ugala teatri tehnikajuht Harlet Orasmaa

 

 1. Kes kultuurist ja just Ugala teatripere toimetamistest puudust tunneb ning internetti ei pelga, siis neil pole muret. Näiteks ERR digiarhiivis annab otsing “Ugala” kokku 569 vastet. Etenduste salvestusi on sealhulgas mitte vähe.
 2. Kui teatrinälg kuidagi leevendust sai, aga igavus ikka pitsitab, siis helista sõbrale, emale, vennale – kes aga esimesena pähe tuli. Mina näiteks pole viimase paari aasta jooksul vist nii palju oma parima sõbraga suhelnud, kui nüüdsete nädalatega ja see on kuradi äge. Tuletab täitsa hästi meelde, miks ta mu parim sõber on. Kultuurivaldkonnas tegutsevatel inimestel tiksuvad alatasa kuklas süümekad, et oleks vaja oma lähedastele rohkem aega pühendada. Nüüd on hea aeg seda teha. Minu lemmiktegevused, mida ma märtsis ja aprillis ilmselt oleks esialgse plaani järgi üsna vähe saanud teha, on naisele süüa teha ja koeraga metsas käia. Täpselt nii lihtsad asjad võivadki päevi sisustada.
 3. Tee täpselt seda, mida sa ise tahad. Maailm on praegu täis aja sisustamise ja loomisele ärgitamise projekte. Aga kui motti pole ja tahaks ainult diivanil keras olla, siis täpselt nii teegi. Ma usun, et sel ajal, kui terve maailm on põlvili surutud, on täiesti okei endal vahepeal tekk üle pea tõmmata ja telefonis näiteks Angry Birdsi pelada. Ja kui masendus kallale tuleb, loe eelmist punkti uuesti.

orasmaaharlet

 

Ugala teatri lavatehnilise ala juht Siim Saarsen

 

 1. Tee süüa. Mu pieteet – pasteet!
 2. Erinevate õllestiilidega eksperimenteerimine on ammu olnud mu suur kirg ja hobi. Siit ka soovitus – keeda sinagi õlut. Pealegi läheneb muruniitmishooaeg ähvardava kiirusega … Ma ise üldiselt ei ole retseptide järgi teinud. Rohkem katse-eksitusmeetodi mees. Aga inspiratsiooniks soovitan piiluda ühte kodupruulijate veebilehte, kuhu inimesed üle maailma enda katsetusi kirja panevad – leiate siit üle 167 000 õlleretsepti. www.brewersfriend.com/homebrew-recipes
 3. Loe või kuula raamatuid. Minu hiljutine lemmik on Nick Cave’i enda poolt sisseloetud audioraamat „The Death of Bunny Munro” https://open.spotify.com/album/1qIPgPPXnMe1JIDHMHLqf9

siimsaarsen

Ugala teatri turunduse ja avalike suhete juht Mari Nurk

 1. Praegusel ajal… ja tegelikult igal ajal, kui maailmas on toimumas sündmused, mille kulgu ise mõjutada ei saa ning “juga” kipub minema suunas, mis ei paista sulle õige – tasub alati säilitada huumorimeel. Vaimu värskendavad ja lubavad ennastunustavalt praeguse olukorra üle naerda head Ameerika satiirisaated, mis lahkavad aktuaalseid uudiseid igaüks oma vaatenurgast. Minu lemmik: Last Week Tonight With John Oliver. Viimane koroonateemaline saade on teie ees: https://www.youtube.com/watch?v=dRFbwjwQ4VE
 2. Mul on saanud tavaks igal kevadel võtta ette Berliini-reis, mis on tihedalt teatrikülastusi täis planeeritud. Sel kevadel oleks see olnud kaheksas kord. Et peletada igatsust Berliini järele, siis vaatan ise ja soovitan teilegi Wim Wendersi filmi “Taevas Berliini kohal”. https://www.youtube.com/watch?v=OJ79h-wTehQ&t=852s
  Ja kuna eriolukord kestab veel ilmselt mõne nädala, siis jõuab ära vaadata ka ühe kaasaegse filmi, mille tegevuspaik on Berliin: Sebastian Schipperi ühe-võtte-film “Victoria”. https://www.youtube.com/watch?v=oN2Zm4DxVVw

  Soovitan iga kord, kui näete filmis tuttavat kohta, hüüda hästi kõva häälega: “Ma olen seal olnud!”
 3. Kodune režiim lubab meelde tuletada ka ammused filmilemmikud. Kustumatu mälestuse jättis Lauri Kärgi Eesti filmiajaloo loengus Virve Aruoja ja Jaan Toominga film “Lõppematu päev”, mida alati, kui küsitakse vaatamissoovitusi, välja pakun. 1971. aastal valminud film jäi aastateks riiulile, õigemini – määrati hävitamisele, ent säilis Vello Aruoja kodus voodi all. Kogu filmi saadab Tõnu Tepandi laululooming ning mööda Tallinnat tormab ringi karvamütsiga Jaan Tooming. See film on nagu lõppematu performance filmilindil – vaimustav ja hullumeelne ühtaegu. Filmi stsenarist ja laulusõnade autor on Paul-Eerik Rummo, kes on öelnud filmi kohta nii: “Üldiselt on see minu arust üks maailma parimaid filme.” (Soovitan tema täispikkuses kommentaari lugeda pärast filmi vaatamist: http://pauleerikrummo.blogspot.com/2014/06/filmist-loppematu-paev.html)
  Filmi saab vaadata siin: https://arhiiv.err.ee/vaata/loppematu-paev

PS Ja kui vahel läheb kõht tühjaks ja oma kokavõimetes nii kindel pole, et valmistada Napoleoni kooki või põdralihakotlette, siis aitavad hädast välja Põhjaka mõisa kokad. Tellides väiketootjate ja kohalike restoranide pakutud hõrgutisi, saab igaüks omalt poolt kaasa aidata lemmikrestoranide ja -kohvikute kriisist väljatulemisele. https://www.facebook.com/pohjaka/ 
MariNurk

 

Ugala teatri helimeister Elari Ennok

 

 1. Olen originaalne ja soovitan käia looduses. Minu tegevused hõlmavad kajakiga jõgede vallutamist ja discgolfi radadel aja veetmist, jälgides seejuures muidugi kehtestatud reegleid.
 2. Valmistage köögis uusi retsepte või vanu tuttavaid. Näiteks vaadake Youtube’ist, mida küpsetab oma köögis Sander Õigus. https://www.youtube.com/user/sanderoigus 
 3. Ja kui tuleb suur isu teatri järele, mis iga päevaga aina süveneb, siis minu soovitus oleks hoopis teistmoodi teatrist. Vaadake @cirquedusoleil etendusi, üks mu läbi aegade lemmiklavastus kannab nime “Saltimbanco”. https://www.youtube.com/watch?v=6yLuHGqU8m4

Olge terved ja sõbralikud ning hoiame kinni reeglitest, siis saame kiiremini selle jama kaelast ära!

 

ElariEnnok

 

Ugala teatri müügijuht Kätlin Sumberg

 

Tervitame kõiki meeldivalt erilise kevade puhul! Meie naudime praegust aega väga. On rõõm tajuda, et elu Maal on võtmas taas loomulikumaid mõõtmeid. Kõike välist on nii olematus või väikeses koguses, et elamise veresooni on naha all lõpuks tuksumas näha. See rõõmustab. Tunda elu vaikelu.

 

Kõik saavad olla kodus! Kõik PEAVAD olema OMA KODUS. Mis saaks olla parem uudis! See on koht, kuhu meid on teatud ajaks „määratud“ elama. Olla kodus! Milline eriline aeg. Ilmselt kordumatu.

 

Ja KUI mõnus on kodust kaugtöötada! Lemmikkohas lemmikinimes(t)ega! Isegi siis, kui tööd on väga palju ja igatseks juba selle vähenemist, on see ikkagi suur rahulolu ja rõõm teha seda oma kodus.

 

Ja kodus olemine ka laiemalt. Olla endaga kodus. Kuulata, vaadata, otsida ja õppida, kes sa oled. Kas oskad endaga ka vaikelus midagi peale hakata. Tänapäeva inimesele ju meeldib muudkui väljakutseid endale esitada ja siis seda kõigile läbi ekraanide esitleda. Aga esitada endale väljakutse olla kodus ja sealjuures suurimat rõõmu tunda!? Kahtlemata on mugavam minna “välja” ja otsida elamusi sealt ja seal endale väljakutseid esitada. Mis oleks aga esitada endale väljakutse nautida elu ilma välise lärmita. Ilma reisimiseta, ilma kultuurita, ilma välise sotsiaalse eluta. Kindlasti suur väljakutse. Aga ehk on see võimalik ja võib-olla tooks selleni jõudmine ka suurema rahu.

 

Ootasime ja arutlesime juba mõnda aega tagasi, mis peaks juhtuma tänases moodsas maailmas, et inimkond jõuaks tagasi rahunemisse. Juurte juurde. Aeglasema majanduse juurde. Ei osanud aimata, et see juhtub nii kiiresti üleilmselt. Ja et sel on nii suur mõju ja võim.

Suur-suur rõõm on keskkonna üle. Kui palju me suudame muuta ja hoida, kui vaid koos tahaksime. Kuuldavasti oli juba kuuajase vaikelu järel maailmas puhtam õhk kui viimase mitmekümne aasta jooksul. Esimest korda said loomaaia puuriloomad jalutada loomaaias ringi ja uudistada teisi omasuguseid. Mitmes varjupaigas on kõik sealsed elanikud endale päriskodu leidnud. Jne, jne.

 

Rahunemise märke on. Ja suurim soov oleks, kui taastub tavaelu, et tahaksime teha kõike natukenegi vähem – vähem reisida, välist tarbida, koguneda, kultuuri tarbida.

 

Seetõttu ei taha ka soovitada ühtki filmi, etendust, kontserti vms ekraanide tagant. Kontserte ja etendusi on vee ääres ja metsas sealse elanikkonna esituses nüüd iga päevaga enam ja enam kuulda ja vaadata. Vist ühelgi teisel kevadel ei ole inimestel nii palju aega sellest loomulikkusest osa saada. Varugem siis selleks aeglast meelt ja eelkõige tahtmist!

 

Kui kodus olemine peaks aga minema ikkagi “tüütuks” (sest pole ju harjunud), siis lihtsalt kallistage ja naerge koos oma kallimaga/kallitega see hetk üle. Ja tähistagem elamist igal päeval. See on suurem sündmus kui ükski kultuurielamus.

 

KätlinSumberg

 

Ugala teatri videomeister Kärt Petser

 

 1. On suurepärane aeg kevadet kogeda. Kuna ma ei ole sünnipäraselt Viljandist pärit, on praegu just hea aeg käia sisse omi radu. Kuna linnaloodus on suures osas avastatud, siis väljaspool lühema või veidi pikema rattasõidu kaugusel on imelisi paiku, kuhu harjutada ennast käima. Üheks lemmikuks kujunesid karantiiniaja alguses “Rohelised rööpad”, mis vana raudtee rada pidi kulgeb Sinialliku järve ja allikani. Tore on läbi sõita ka väiksemaid asulaid Viljandi lähistel, avastada elu-ilu, väärikaid hooneid, puid, alleesid, metsaks kasvanud parke, ürgmetsi (või -tutte). Ning jääda hiljapeale, mil loodus hakkab elujanuliselt siristama. Või hoopis (vara)hommikueine oma lähima inimesega avastatud metsatuti sees.
 2. Mõni uus harrastus. Teha asju, mis alati kuklas olnud, kuid jäänud pigem tagaplaanile või unistuisse. Näiteks paari lemmikloo abil basskitarril osavnäpuks saamine. Või mustvalge käsiilmutusfilmi ilmuma panemine. Või ise looduslike igapäevakosmeetikamäärete kokku keetmine. Jooksutiirud, võimlemistiirud.
 3. Usaldada oma tempot. Sõbraks saada olemise (talumatu) kergusega. Selle jaoks saab rohtu esimesest punktist.

KärtPetser

 

Ugala teatrikohviku juhataja Anneli Kink

 

 1. Suures töötuhinas olin seni unarusse jätnud jalutuskäigud imelises Viljandis, kus leidub nii palju avastamisväärset. Avastage teiegi oma kodulinnade ilu. Olen uuesti teinud sinasõprust rattasõiduga ja kuna vastu suve on oodata järjest rohkem päikselisi päevi, saab ette võtta aina pikemaid sõite.
 2. Perega oleme otsinud välja kõik unustusehõlma jäänud lauamängud. Väga hariv ja tore ajaviide, saab nalja ning ennast ja teisi proovile panna. Nalja pakub vana hea “Tsirkus”, nuputamiseks “Doomino” jne.
 3. Väga suur telerivaataja pole ma kunagi olnud, aga naudin siiski Briti sarju – nii uuemaid kui ka vanemaid. ETV näitab ka põnevaid dokumentaalfilme. Minu rõõmuks saan nüüd ise valida aja, millal oma lemmikuid vaatan – abiks on Eesti Rahvusringhäälingu uus veebikanal www.jupiter.err.ee

Loomulikult ei puudu mu lauaservalt ka erinevad küpsetised, mille tegemiseks viimaks ometi ka aega on. Üks lihtne retsept teilegi proovimiseks.

 

Pehmed šokolaadiküpsised

Vaja läheb: 225 g võid, 2,5 dl fariinsuhkrut, 2 muna, 5 dl jahu, 2 tl vaniljesuhkrut, 1 tl küpsetuspulbrit, 0,5 tl soola, 1 dl piima, peotäis tükeldatud šokolaadi.

 

Sulata või, sega sisse suhkur, munad ja lisa kuivained. Sega ühtlaseks taignaks ja tõsta lusikaga pannile toredad pätsid. Küpsetada ahjus 175 kraadi juures umbes 12 min, et oleks pealt kuldne. Ja valmis nad ongi. Hea amps kohvi kõrvale!

 

AnneliKink

 

Ugala teatri helimeister Lauri Lüdimois

 

Teatrinälga saab leevendada ainult teatriga, aga petteks siiski praktilised nõuanded.

 

 1. LÕPETA ÄRA! Kõik need poolikud kodused asjad, mille jaoks muidu üldse aega ei ole olnud. Olen varem väga osavalt ajanappuse taha peitu pugenud ja nüüd, kus see kallis aeg sülle kukkus, saavad riburadapidi kõik vanad vaibaalused kas valmis või lihtsalt korda ja see on vai-mus-tav. Uskuge, sõbrad – lõpuks need liistud saavadki pandud.
 2. MEISTERDA! Isegi kui sinu tunnistusel ei ole KTÕ järel käivat lahtrit kunagi kaunistanud kolmest suurem number, lihtsalt võta ette ja nokitse midagi valmis. Minu kirg on riiulid. “Kuhu ma selle paningi? Ahjaa, sinna erakordselt nooblisse riiulisse, mille just ehitasin.” Tubli distantseeruja boonuspunktid jooksevad selle eest, kui kasutad/taaskasutad võimalikult suures osas juba olemasolevat materjali. Igast hallimastki lauajupist võib saada väärikas noahoidja või raamatutugi, luba talle see saatus.
 3. KÜPSETA! Amatöörlikule kodukokale on parimaks sõbraks hea ja konkreetne retsept. Mõõdad hästi täpselt ja kaalud ja ajastad ja… mõnus. Söömine on ainus töö, mis toidab. Pere ka sööb, suud naerul. Eriti mõnus! Proovi näiteks seda eriti mahlakat kana https://natashaskitchen.com/spatchcock-chicken-recipe-video Ja siis loomulikult need sidruniruudud! https://www.allrecipes.com/recipe/10294/the-best-lemon-bars

PS Kõige ülaltoodu kõrvale soovitan kuulamiseks Kuku raadio “Tarkade klubi” saateid. Nutikad tüübid püüavad pigem meelelahutuslike arutelude läbi veel nutikamate küsimuste vastuseid leida. Kas pole tore?

 

LauriLüdimois

 

Ugala teatri haldusjuht Kaido Kivipõld

 

 1. Tegevused vabas õhus nagu jooksmine, rattasõit. Lihtsalt fotoaparaadiga looduses uitamine. Geopeitus on ka päris huvitav viis leida uusi kohti, mida ei oska esmapilgul kohe märgata. Praegusel sääsevabal aastaajal soovitaks kindlasti proovida kanuu või meresüstaga mööda jõge kulgeda, väljaspool tavapärast autoteed võib selliselt aja- ja kohataju mõnusalt ära kaotada. Samas võimalus näha loomi ja linde, keda linnapildis ei kohta.
 2. Kodu korrastamine nii seest kui väljast. Alati on midagi, mis on kiire elutempo kõrvalt jäänud kuhugi paremaid aegu ootama. Olgu see siis riidekapp, plaadiriiul või mõni olmeruum. Nüüd on aega sealt ühtteist avastada ja ebavajalikest lahti saada. Kui tõesti on lõpuks kogu elamine korras, võib ajaviiteks lihtsalt mööblit toas ringi paigutada või koduaias näiteks kasvuhoone teise kohta viia. Tulemus võib päris huvitav olla.
 3. Kui eelpool mainitud tegevuste järel on veel energiat alles jäänud, võib vaadata erinevaid telekanaleid, kuulata mõnd välismaist netiraadiot, mängida mängukonsooliga või kuulata teiste põnevaid ideid ja kogemusi veebilehelt www.ted.com

KaidoKivipõld

 

Ugala teatri vanemlavameister Siim Villem Vester

 

 1. Mängige videomänge! Mängimine on suurepärane moodus, kuidas kodus olles igavust peletada ja aega veeta. Panen kirja ka mõned konkreetsed soovitused. VALORANT, megahea tiimipõhine mäng (suurepärane võimalus koos sõpradega turvaliselt veebis toimetada). WITCHER3, küsib küll natuke võimsamat arvutisüsteemi, kuid minu arvates üks parimad mänge, mis on kunagi üldse loodud. Vana hea AGE OF EMPIRES II, aegumatu strateegiamäng. Sobilik isegi kõige arvutikaugemale inimesele esmaseks mängumaailmaga tutvumiseks. Kindlapeale soovitus!
 2. Kui arvutis on juba küllalt passitud, siis mine õue! Vahet pole, kas jalutama või rattaga sõitma või metsa või discgolfi mängima. Kui ilm vähegi lubab, mine õue! Minu lemmikud discgolfi rajad asuvad Saarepeedil, Holstre-Pollis ja julgematele soovitan ka Tõrvasse sõita. Parim rada asub siiski Viljandis!
 3. Kui nende asjade kõrvalt veel aega jääb, siis lõpetuseks soovitus – ole laisk! Ära tee mitte midagi. Pikuta ja kuula muusikat (ise olen viimastel nädalatel Foo Fightersi albumeid uuesti üle kuulanud). Jube hea on lasta maailmal keerelda ja ise samal ajal mitte midagi teha. Selliseid hetki on meil kõigil vaja. Puhka välja!

SiimVester

 

Ugala teatri valgusmeister Laura Maria Mäits

 

 1. Võib-olla on sul mõni “vana armastus”, millega tegelemine on seni muude toimetuste sees ära ununenud, aga hirmsasti kibeleb taas kätte võtma. Minul on selleks kitarrimäng. Pühkisin vanalt sõbralt tolmu ja nüüd on eesmärgiks õppida temaga mängima ühte lugu muusikalist “Once”. www.youtube.com/watch?v=IPL5Qk4JufU
 2. Päikesetõusud- ja loojangud. Soodsatel tingimustel vaata taevasse ja imetle, milliseid inspireerivaid valgus- ja värvimaastikke seal näha võib.
 3. Lülita välja. Sulge kõik ekraanid, sotsiaalmeedia, uudisteportaalid, voogedastusteenused ja tee infomürast väike paus. Võta endale aega. Kuula ja usalda ennast ning tead ise, mida teha.

LauraMariaMäits

 

Ugala teatri helimeister Tõnu Särki

 

 1. Tee tutvust erinevate meediatöötlustarkvaradega. Paljud tarkvaraarendajad pakuvad nö Covid-19 soodustust, millega saab litsentsi soodsamalt soetada või proovida pikendatud ajaga free trial’eid. Näiteks Avid pakkus äsja 90-päevast ligipääsu monteerimistarkvarale ja audiopluginatele. www.avid.com/pro-tools
 2. Kui kodus liiga vaikseks jääb, siis proovi õppida mõnda pilli. Mul on hetkel kaaslaseks suupill. Vaesed naabrid!
 3. Viibi looduses. Tee kõike, milleks muidu aega ei ole või mille peale ei ole kunagi tulnud. Poleks kunagi arvanud, et minagi hakkan metsa istutama, spinningut loopima või geopeitust mängima.

TõnuSärki

 

Ugala teatrikohviku vahetusevanem Santaana Ilmjärv 

 

 1. Kuna praegu on meil käes palju aega ja seda just kodus olles, siis soovitan ette võtta suurpuhastus või lõpetada mõni pooleliolev töö. Kindlasti on mõni asi, mis käib juba vaikselt närvidele või oleks vaja lihtsalt ära teha, siis praegu on selleks õige aeg.
 2. Kokka. Küpseta. Katseta. Tavapärase elutempo juures kipub eksperimeerimine toidumaailmas unarusse jääma, kuid praegu on selleks aega küll ja veel. Valmista oma lemmikroogi, vanu häid lapsepõlve toite või võta ette hoopis mõni uus ja huvitav retsept. Siin üks retsept teile.
  Kohupiima-purukook vaarikatega
  Lihtne ja maitsev koogiretsept, mida nässu keerata on pea võimatu.
  Koostisosad: 200 g või; 85 g suhkur; 1 muna; 360 g nisujahu
  Kate: 160 g suhkur; 2 tl vanillisuhkur; 5 muna; 800 g kohupiim; 200 g hapukoor; 150 g vaarikas Valmistamine: Vahusta või suhkruga. Lisa muna ja jahu ning sega ühtlaseks purutainaks. Puista 3/4 tainast küpsetuspaberiga kaetud väiksemale ahjuplaadile.
  Kate: Vahusta munad suhkrutega. Sega juurde kohupiim ja hapukoor. Laota vaarikad koogile ja puista peale ülejäänud purutainas. Küpseta 200-kraadises ahjus 30 minutit, kuni kook on küps. Lase koogil pisut jahtuda ja naudi.
 3. Aeg iseendale. Tee enda meelistegevusi, loe raamatuid, vaata oma lemmiksarju, naudi lihtsalt olemist või löö end üles. Põhiline, et selle tohutu aja ja lihtsalt olemise sees ei unustaks me iseennast ja enda heaolu. Selleks ongi vaja ennast vahel poputada, mõelda positiivselt ning nautida asjade kulgu! Minu vaieldamatu lemmiksari on 13-osaline ajalooline draamasari “Tuulepealene maa”, mida saad vaadata siit https://jupiter.err.ee/1038512/tuulepealne-maa

SantaanaIlmjärv

 

Ugala teatrikohviku vanemkokk Kaia Kütt

 

 1. Kõikvõimalikud tegevused vabas looduses. Mõnusad pikad jalutuskäigud, kus oma mõtteid ja tulevikuplaane analüüsida. Võib-olla on mõni spordiala või tegevus, mida ammu oled mõelnud proovida, aga pole aega leidnud. Mina näiteks otsisin välja pikalt kapis seisnud rulluisud, et neile uuesti eluvaim sisse puhuda.
 2. Parim aeg remontimiseks ja suurpuhastuseks. Pikalt kodus olles on hea võimalus ammu mõeldud projektid lõpule viia. Lõpetasin äsja näiteks magamistoa remondi.
 3. Kuna ilmad on juba kevadiselt soojad ja mõnusad, siis on see ka ühtlasi parim aeg aias tegutsemiseks. Peenrad ja kasvuhoone uueks hooajaks korda seada, et suvel oleks sealt midagi võtta.
  Usun, et see kõik on juhtunud selleks, et õpetada meid hindama seda, mis meil on. Hoiame ja hoolime üksteisest ning püsime kodus!

Lõpetuseks paar retsepti ka teile kodus järele proovimiseks.

 

LIHTNE FOCACCIA
Vaja läheb: 270 g nisujahu; 1 tl soola; 1 tl suhkrut; 1 tl kuivpärmi; 1 tl kuivatatud ürte (väga hästi sobib pitsamaitseaine või tüümian); 200 g käesooja vett

Sega omavahel kuivained. Lisa käesoe vesi ning sõtku tainas ühtlaseks. Vajadusel lisa pisut õli, et tainas käte küljest lahti tuleks. Kergita tainast 40-kraadises ahjus 40–60 min. Sõtku tainas läbi ja laota küpsetuspaberiga kaetud ahjuplaadile. Vormi käte abil lapik päts (umbes 2–3 cm paksune). Tee sõrmega tainasse augud, piserda peale oliivõli, meresoola ja kuivatatud ürte. Küpseta 200 kraadi juures 15–20 min. Valmis!

Sinna juurde sobib hetkel loodusest leitav karulauk, millest saab ülimaitsva maitsevõi.

 

KARULAUGUGA MAITSEVÕI
Selleks läheb vaja: 70 g karulauku; 200 g võid; soolahelbeid; 0,5 sidrunit ja sellest värskelt pressitud mahla.

Vahusta toasoe või, lisa maitse järgi soolahelbeid ja sidrunimahla. Sega juurde pestud, kuivatatud ja peeneks hakitud karulauk. Naudi koos eelnevalt valmistatud sooja focacciaga!

 

KaiaKütt

 

Ugala teatrikohviku teenindaja Helina Udeküll

 

 1. Olen võtnud nädalas paar korda enda jaoks aega, et nautida etendusi läbi portaaliteatri. Nüüdseks on sinna lisatud igale maitsele juba mitmeid ja mitmeid etendusi, mida õhtuti nautida saab. Etendusi saate kodust lahkumata vaadata siin keskkonnas: https://kultuur.err.ee/k/portaaliteater
 2. Lahenda ristsõnu! Mina avastasin need enda jaoks uuesti. Päris mõnus on üle pika aja jälle lahenduste kallal nokitseda ja uusi teadmisi ammendada.
 3. Hea aeg õues viibimiseks! Leia seltsiline, kellega minna jooksma või niisama loodust nautima. Värske õhk on hea!

HelinaUdeküll

 

Ugala teatri kassapidaja Mare Miilmaa

 

Olen küll hetkel koduseinte vahel, kuid see ei tähenda, et töö ei jätkuks. Jätkub küll ja kuidas veel. Ükskõik kui pikkasid tööpäevi ei teeks, on hommikuks kassa postkast sadasid uusi päringuid täis. Inimesed saadavad oma murelikke küsimusi teele nii hommikul kell 5 kui ka südaööl. Suuresti jõuame ühe tööpäeva jooksul vahetada pileteid ümber sügishooaja etendustele (või siis raha tagasi maksta) ligi 300 piletiomanikule. Eriliselt teeb rõõmu, et meie teatrikülastajate hulgas on inimesi, kes helistavad või kirjutavad ning ütlevad, et teate, las see piletiraha jääb sel korral teatrile – teil on rasked ajad ja anname niimoodi oma väikese panuse teatrikultuuri säilimisele. Suur aitäh kõigile, kes te sellisel moel olete kassameeskonna päevadesse rõõmuhetki toonud.

 

Oi, kuidas ma igatsen aegu, kui sain Ugala kassas tööl olla ja teatrisõpradega näost näkku kohtuda. Meilitsi suhtlemisele pakub õnneks vaheldust telefoni teel klientidega suhtlemine. Saame just telefonivestlustes palju positiivset tuge ning ootust, et taas teatrietendustel kohtuda. Kõige teadmatuse kiuste, mis teatrimaailmas hetkel valitseb. Õnneks saame üheskoos rõõmustada juba Ugala sügishooaja üle. Piletid on müügis ja uudised sügisel Viljandis lavale jõudvatest uuslavastustest on kiiresti liikuma hakanud. Ootan ise samamoodi põnevusega uusi lugusid, mis lavale jõuavad! Vaadake infot meie kodulehelt ning kirjutage ja helistage – võtame teie kõnesid vastu ja vastame teie kirjadele. Küll mitte kõigile korraga, aga anname oma parima, et iga päring saaks vastatud.

 

Pidage vastu, kallid teatrisõbrad, olge terved, tehke ikka koos Ugala perega teatriplaane ja peagi saamegi kohtuda – silmast silma, näost näkku, otse ning omavahel!

 

Ugala teatri etendustegevus on 17. maini peatatud. Ugala teatripere on otsustanud teatrimaja hoida lähiajal suletuna. Oleme kodudes ja teeme kaugtööd. Vastutustundlikult käitudes kaitseme iseend, oma lähedasi ning eriti eakaid ja nõrgenenud immuunsüsteemiga inimesi, samuti kroonilisi haigusi põdevaid inimesi, kellele viirus võib mõjuda kõige ohtlikumalt. Kel vähegi võimalik, püsige kodus!

 

MareMiilmaa

 

Ugala teatri raamatupidaja Aili Soa

 

Soovitusi, mida liikumispiirangute ajal teha, ma ei jagaks, sest iga inimene teab ise, mis tema jaoks oluline. Aga panin kirja oma mõtted, mida viimased nädalad on tekitanud, ja tegevused nendes erilistes oludes.

 

Kuna meie peres kasvab kolm last, kellest kaks käivad koolis ja üks sai äsja 2-aastaseks, siis meil kindlasti ei ole igav ja tegevust jagub. Hommikul vaatame üle, mis õpetajad on õppida jätnud ja vastavalt sellele organiseerime ka oma ülejäänud päeva. Juba eelmisel aastal alustasime projekti “Kasvatame endale ise toitu”. Tavapärase puhkusereisi asemel otsustasime soetada pisikese suvila, kus saame lastega koos kõike kasvatada ja läbi kogeda kogu protsessi. Eks vanaema juures ka näeb, kuidas kõik kasvab, kuid ise teha on ikka parem, ma usun. Seega on meie aknalauad hetkel täitunud erinevate taimedega ning osad on leidnud ka tee kasvuhoonesse. Silmailu pakuvad erinevad lilled, mis juba õitsevad.

 

Kindlasti tuleb kasutada võimalust liikuda looduses. Argises rutiinis seda kahjuks nõnda palju ja igapäevaselt teha pole võimalik. Seega naudin iga hetke, kui saan lastega metsas käia. Mis siis, et enamik ajast ikka see sama rada, aga kui käia silmad ja kõrvad lahti, siis jagub avastamist igaks päevaks. Samuti on tore ka lihtsalt olla ja aeg maha võtta, aeg iseendale. Olla tänulik suurepärase pere eest ja inimeste eest, kes on meie eludes! Olge terved!

 

AiliSoa

 

Ugala teatri grimeerija Grete-Liis Oja

 

 1. Koosta kõikvõimalikke nimekirju: hommiku-, lõuna- ja õhtusöökide ideed, poenimekirjad, päevaplaanid, unistused, rahalised eesmärgid, head mõtteterad… Valikud on lõputud. Mulle isiklikult meeldib nimekirju teha paberile ja riputada need kodus erinevatesse kohtadesse üles, et sihid ikka silme ees oleksid.
 2. Vaheta kodudress peodressi vastu ning korralda üksi või perega üks vägev tantsumürgel. Vaja läheb vaid head muusikat, mis puusa nõksuma ja käed plaksuma paneb. Kui tantsusammud on selle pika kodus istumise tõttu ununenud, siis internetist leiad laia valiku muusikat ja ettetantsijaid, keda jäljendada.
 3. Tee videokõnesid. Võta ühendust lähedase või sõbraga, keda pole ammu näinud. Jooge koos kohvi, sööge lõunat, jutustage elust ja olust või pidage koguni üks pidu maha. Neil on kindlasti su kõne üle hea meel ja teisi rõõmustada on ju alati tore.

Grete-LiisOja

 

Ugala teatrikohviku teenindaja ja lavastuse “Kuidas minust sai HAPKOMAH” etendusejärgsete vestluspaneelide projektijuhi Getter Marii Kalvik

 

 1. Eriolukorra ajal olen taas üles leidnud armastuse jooksmise vastu. Seadsin endale eesmärgiks joosta aprillikuus 100 kilomeetrit, mis nüüdseks on läbitud ning järgmiste kuude uued kilomeetrid ootavad. Soovitan teil kõikidel jooksutossud üles otsida ja minna avastama uusi jooksuradasid!
 2. Minu vaieldamatu lemmik osa päevast on looduses ringi uitamine. Avastada uusi kohti, kus varem pole käinud!
 3. Kui joosta ei taha ega loodusesse minna, siis mina soovitan helistada oma headele sõpradele, kellega ammu pole mõtteid vahetanud ja nii võib mööduda mitu head tundi jutustades maast ja ilmast!

GetterMariiKalvik

 

Ugala teatri näitleja Kata-Riina Luide

 

Minu elus ei ole otseselt midagi muutunud. Minu päevad ja ööd täidab imearmas tütar. Mõtteid on olnud ikka aega mõtelda. Neid siis jagan.

 

Aeg, milles me elame, on “hirmusilus”. Ja saab öelda, et nüüd oleme ka selle ära näinud. Jääb üle võtta sellest vaid hea ja head õnneks on. Ja nagu ma emale ütlesin, et ära muretse asjade pärast, mida sa muuta ei saa (ema muretseb saarel kogu inimkonna ja tuleviku pärast. “Sort selline,” nagu ta ise ütleb).

 

Eks see pidi varem või hiljem juhtuma, sest elutempo oli juba liiga kiire. Ja sisetunne ütleb, et see on meil õppus millekski suuremaks (loodan, et eksin). See eriolukord sunnib meid aega maha võtma. Just sunnib. Märkama, kuidas puud lähevad lehte, linnud teevad pesi, päikeseloojanguid ja -tõuse. Kuulma ja kuulama vaikust. Ja selles vaikuses helisid. Juba täna on vaikust vähem, sest müra tuli tagasi – inimesed on jälle liikvel. Ja seda haruldasemad on inimtühjad tänavad, puhtam õhk ja vaikus.

 

Hindame ümber elu. Rajame peenraid ning istutame porgandit ja tilli. Uusnormaalsus. Loodan väga, et elu kolib nüüd maale tagasi. Minagi istutasin tilli ja lilli ja maasikaid. Lõpuks ometi on aega. Aega mitte midagi teha… ja teha just seda, milleks kunagi aega ei ole. Aega olla perega, kirjutada käsitsi kirju, teha üllatuspakke, sorteerida fotosid, restaureerida, ehitada, lammutada. Nii tore on vaadata, kuidas majad ja aiad saavad korda. Seda aega oli meile väga vaja.

 

Kohtumistel on teine maik. Tööleminekul hoopis teine toon. Reisimine on juba seegi, kui sõidad teise linna. Tulevik ei ole tume, on lihtsalt teadmata. Naudime antavaid olukordi ja võtame parima, et muutuda ja luua ja hoida seda, mis meil on.

 

kata-riina_luide

 

Ugala teatri väljasõidu administraator Karin Eelmäe 

 

Nüüd, kus eriolukorra lõppemiseni on jäänud loetud päevad, annab aina enam tunda, kui palju ma igatsen töökaaslasi, teatrikülastajaid, väljasõite ja tööga kaasnevat rutiini. Tunnen puudust isegi nendest lõputuna tunduvatest bussisõitudest, mis viivad mind Viljandist eri mängupaikadesse üle terve Eesti, kus Ugala teater külalisetendusi andmas käib. Kodus olemine paneb väärtustama neid esmapilgul tüütuna tunduvaid elu pisiasju, mida varasemalt ehk nii kõrgelt hinnata ei osanud. Küllap võtavad kõik, kes on pidanud nagu teatrirahvaski viimased kaks kuud pealesunnitud tööpausi pidama, sellest lõputuna tunduvast vangistusest kaasa teadmise, kuivõrd toreda kollektiiviga me tavaelus koos töötasime. Proovigem seda teadmist siis taas mitte ära unustada, kui me loetud päevade pärast tavarütmi ja tööle naaseme!

 

Lootust, et kõik varem või hiljem tavavõtmes taastub, annab mulle juurde teadmine, et Ugala sügisene mängukava on juba teada ja inimesed teevad koos meiega oma teatriplaane ning ostavad pileteid! Ootan väga hetke, kui kohtun külalisetendustel Tallinna, Tartu, Pärnu ja Rakvere publikuga (ja ka kõikide heade kolleegidega, kes neis teatrilinnades meid ees ootamas on). Kes veel pole uudistanud, kuhu Ugala väljasõidud sügisel viivad, siis avage mängukava ja uudistage lähemalt www.ugala.ee/mangukava

 

Teatripublikule soovin kannatlikkust ja hoidke ennast! Sügisel kohtume kindlasti, aga võibolla ka suve lõpupoole (väga loodan, et suveetendusi on võimalik kõigil teatritel anda – sel aastal oli erakordselt põnevaid asju ju publiku ette jõudmas).

 

karin_eelmäe

 

Ugala teatri valgusmeistrid Mari-Riin Paavo ja Sander Aleks Paavo

 

Eriolukord lõppeb küll 3 päeva pärast, aga loodame ja usume, et sellest olukorrast võetakse lisaks kätepesu oskusele uute teadmistena kaasa ka nii mõndagi muud. Tuleb tunnistada, et meile mõjus see lukus olemise aeg nii negatiivselt kui ka positiivselt. Esmalt olime kurvad, et me ei saa tegeleda teatriga, loominguga, sest see osa me elust lõigati totaalselt ära. Esimesed päevad läksidki rohkem selle alla, et harjuda eluga, milles puudub teater. Olgem ausad, varem veetsime enamuse oma ajast Ugala teatrimajas. Kui aga esimene hämming oli möödas, siis hakkasime tegelema asjadega, mille jaoks töö kõrvalt tõenäoliselt ei oleks kunagi aega leidnud. Kui just uneaja arvelt poleks peenraid kaevanud, kasvuhoonet ehitanud, põrandaid plaatinud jne. Nüüd saime seda kõike südamerahus teha. Seega peame tõdema, et ehk oleme selle sülle langenud kohustusliku puhkuse üle natuke ka õnnelikud? Ilmselt meiesuguseid on teisigi.

 

Mida eriolukorrast edaspidiseks kaasa võtta? Mari-Riin võtab esmalt kaasa laisklemise. Mõnuga laisklemise, sest just seda on vaja teha, kui lained peapeal kokku löövad ja kaabel peas sõlme läheb! Eks enne eriolukorda andsin ka endale aega lihtsalt olemiseks, aga tihti kummitas peas mõte: “Mida ma vedelen, ma peaks ju asjalik olema”. Ausalt, kogu aeg, iga päev tegelikult ju ei pea! Täiesti rahulikult võiks endale paar korda kuus anda aega logelemiseks. Veeda päev, kuidas iganes soovid: loe, vaata filme, kuula muusikat, vaata lihtsalt aknast välja. Mõnuga! Teiseks võtan eriolukorrast kaasa rahu. Kui pigem kaldun olema emotsionaalne ja kergesti ärrituv, siis loodan, et nüüd kodus olles tekkinud rahu ja kindlus säilivad ka edaspidi. Olles saanud rohkem tegeleda endasse vaatamisega ja vähem lavale vaatamisega, siis oskan nüüd iseennastki paremini hoida.

 

Ka Sander Aleks peab iseenda eest hoolitsemist tähtsaks sisemise maailmapildi paikaloksutamisel. Mis on elus päriselt oluline peale eestlasliku töörügamise? Suhted lähedaste inimestega, olgu nendeks siis oma pere või sõbrad! Olles nüüd saanud täielikult sisse elada oma uues kodus, mis asub linnast väljas, on maapoiss minus lõplikult välja löönud – saan aina enam aru, et Maa on see, mis meid toidab ning teda tuleb hoida!

 

perekondpaavo