Sel laupäeval avab Ugala teater 104. hooaja svingipeo ning kahe uuslavastusega

16. septembril algusega kell 17.00 toimub Ugala teatris kaks esietendust. Suurel laval jõuab publiku ette Karl Koppelmaa lavastatud Tennessee Williamsi näidend „Tramm nimega Iha”. Väikeses saalis esietendub Tanel Jonase käe all lavale jõudnud poola näitekirjaniku Tadeusz Słobodzianeki näidend „Meie klass”. 104. hooaja avapidustused jätkuvad seejärel teatri fuajees, kus peo peaesinejaks on Eesti soliidseim showband The Swingers. Samuti keerutavad plaate Ugala paarid, keda on teater kokku viinud või veel tugevamalt liitnud.

 

Ameerika kirjaniku Tennessee Williamsi näidendi „Tramm nimega Iha” keskmes on Blanche, kes sõidab külla oma võõraks jäänud õele ja õemehele. Blanche’i illusioonis elatud elu ei sobitu õe ja õemehe julma reaalsusega ning sealt saab alguse kaose ja muutumiste teekond, mis ei jäta ühtegi tegelast puudutamata. Karl Koppelmaa jaoks on see esimene lavastus Ugala teatris.

 

Väikeses saalis jõuab lavale „Meie klass”. Poola ühe kuulsaima näitekirjaniku Tadeusz Słobodzianeki näidend põhineb ajaloolistel sündmustel. Seda on tõlgitud arvukatesse võõrkeeltesse ja teiste seas lavastatud näiteks Iisraelis, Ungaris, Ameerika Ühendriikides, Itaalias, Kanadas, Rootsis ja Suurbritannias. Näidend on võitnud Poola kõige prestiižema kirjandusauhinna Nike.

 

Teise maailmasõja künnisel õpivad ühes Poola väikelinnas koos poolakad ja juudid. Nad on klassikaaslased ja sõbrad. Okupatsioon ja sõda lõikavad läbi nende lapsepõlve sõprussidemed ja toovad endaga kaasa kirjeldamatu julmuse ja vägivalla. Sõda lõpeb, aga ellujäänud peavad edasi elama ning iseendale ja üksteisele otsa vaatama. Kättemaks ja arveteklaarimine kestab aastakümneid, kuni lõpuks jõutakse hetke, mil tuleb teha rahu nii elavate kui ka surnutega, ja elada siin ja praegu.

 

Ugala teatri loominguline juht Liis Aedmaa võtab hooaja avalavastused kokku sõnadega: „Mul on väga hea meel, et avame oma hooaja kahe niivõrd tugeva näidendiga. Võiks öelda, et mängime kahes saalis korraga klassikat.  Suurel laval 20. sajandi klassikat – üht eelmise sajandi maailmadramaturgia tähtteost „Tramm nimega Iha” –, ja väikeses 21. sajandi klassikat, sest seda Tadeuz Słobodzianeki näidend „Meie klass” tänaseks juba kahtlemata on. Kuigi oma stiililt ja temaatikalt väga erinevad, räägivad need kaks lavastust tegelikult ühest ja samast –  inimeseks jäämisest. Piiblist pärineb ütlus: „Kõike, mida te tahate, et inimesed teile teeksid, tehke ka neile.” Tegelased nendes lavastuses seda reeglit järgida ei suuda ja me kipume neid selle eest hukka mõistma, kuid kas meie siis suudame?”

 

Ugala teatri juht Garmen Tabor kommenteerib, et teatri uue hooaja juhtmotiiviks on „päikese poole”. Ta lisab: „Kuigi suurema osa oma hooajast teeme proove ja anname etendusi ajal, mil päike vaid õige pisut endast märku annab, siis loodame, et saabuvad ühised õhtud teatrisaalis pakuvad siiski hingesooja ning teatrist lahkudes on igaüks veidi parem inimene siin päikese all.”

 

Pärast esietendusi algab Ugala fuajees 104. hooaja avapidu, kus peaesinejaks on The Swingers. The Swingersit võib kokkuvõtvalt iseloomustada sõnadega – särtsakas, šikk, lõbus, energiline, suurejooneline, vana ja uus üheskoos. The Swingersi solistideks on sel õhtul Birgit Sarrap ja Mikk Saar.

 

DJ puldi taha oleme sel korral kutsunud Ugala paarid, kes on koos nii teatris kui ka eraelus, püüdes peokülalisi oma lemmikmuusikaga rõõmustada.  Puldi taga on: Garmen ja Margus Tabor, näitlejad Klaudia Tiitsmaa ja Vallo Kirs, inspitsient Gerda Sülla ja lavameister Kristjan Rohtla, grimeerija Grete-Liis Oja ja helimeister Elari Ennok. Õhtu on täis tantsu ja head muusikat ning kesköö paiku on oodata ka üllatusi.

 

Nii kaks esietendust kui ka hooaja avapidu on nüüdseks välja müüdud.