Raamatubaari Romaan ilmus kirjanik Gogoli mälestustahvel

Raamatubaaris Romaan ilmus tualettruumi seinale 2. mai öösel uus Viljandi mälestustahvel, mis tähistab kuulsa vene kirjaniku Nikolai Vassiljevitš Gogoli ööbimist selles majas. Mälestustahvli paigaldamise taga seisab Ugala teatri suvelavastuse „Gogoli disko“ lavastusmeeskond, kes eilse päeva jooksul kaardistas ja pildistas üles Viljandi nurgataguseid ning varjatud maastiku- ja arhitektuuripärleid. Pildistamisel järgiti mõttelist teekonda, mida mööda liigub Paavo Matsini kultusromaani staatusesse tõusnud tulevikuutoopias Viljandis käimapandud trammiliin.

 

„Mälestustahvli paigutamine esmapilgul täiesti absurdsesse asukohta on ajendatud teatrirahva-poolsest üleskutsest linnakodanikele ja ka Viljandi linna külalistele, märkamaks selle linna eriskummalisi paiku ja nautimisväärseid nurgataguseid. Kui võtta vaevaks astuda oma tavapärasest marsruudist veidi kõrvale, võib leida Viljandist seni avastamata ja kirgastavalt ootamatuid paiku. Olgu selleks siis agulirägastikus peituvad arhitektuuriimed, tühjusesse lõppevad rongiteed või kas või Paala järve kalda all asuv Järve baar, milles aeg seisab vaakumis, justkui varakevadine unine kärbes kahe päikesekuuma aknaklaasi vahel,“ selgitas Ugala teatri korraldusjuht Heigo Teder.

 

Paavo Matsini auhinnatud romaanis „Gogoli disko“ veedab tuntud vene kirjanik baari Romaan tualettruumis mitu päeva lukustatud ukse taga. Romaani põhjal valmiva lavastuse dramatiseeris Ivar Põllu ja lavale seab Ugala loominguline juht Ott Aardam. „Gogoli disko“ maailma esietendus toimub 2. juunil Ugala teatri pöördlaval, kus publik ja näitlejad vahetavad kohad – publik on paigutatud lavale ning etendus toimub nende ümber 360 kraadi.