Lavastaja Andres Noormetsa mõttemaailm ja rännakud said raamatuks

Ilmunud on lavastaja, luuletaja ja teatripedagoog Andres Noormetsa päevaraamat pealkirjaga „Päevik“, kuhu autor on talletanud oma mõtteid nii elust, tööst kui liikumisest alates suvest 2019 kuni suveni 2020. Sellesse aega jäi Ugala teatri juubeliaasta, neli väga eriilmelist lavastusprotsessi Ugala ja Rakvere teatris ning Moradokmai teatrikommuunis Tai Kuningriigis. Samuti kuuldemäng „Othello“ loomine, reisid Indiasse ja Taisse, esimene koroonakarantiin ning ligi sada jalgsimatka ümber Viljandi järve. Talletunud dokumentalistlik tekst on tõukunud Läti lavastaja Alvis Hermanise päevikust ning pakub võimalust heita pilk ühe väga laia silmaringiga looja mõttemaailma.

 

Andres Noormets on raamatu loomisloost kõnelenud: „Kui mõni aasta tagasi ilmus Alvis Hermanise päevik, siis lugesin seda suure huviga. Tahtsin teada, kuidas paistab teatri sisemine pool inimesele, kellega umbes ühel ajal startisime, kellega olen paralleelset teed kõndinud. Ma saingi teada ja see teadasaamine rõõmustas. Siit tekkis mõte kirjutada oma päevik, aga Hermanise valemis – täpselt samadel päevadel, samast lähtepunktist liikudes. Kui erinev võib olla üpris sarnaselt alustanud ja samal alal tegutsevate inimeste elu? Kuhu hargnevad mõtted ja kujutlused? Mis saab määravaks, mis hoiab paigal ja mis viib edasi, mida erinevat aknast vaadates paistab? Tundus huvitav taoline teekond läbi käia ja käisingi. Juhuslikult sattus kirjutatu sünkrooni Ugala teatri sajanda hooajaga. Niimoodi tuli juurde lisadimensioon – võimalus vaadata Ugala juubeliaega läbi ühe teatritöölise tavalise ja salvestava silma.”

 

Raamatu eessõna on kirjutanud teatriuurija Hedi-Liis Toome, kujundaja on Katre Rohumaa, keeletoimetaja Pille-Riin Lillepalu. Raamatu väljaandmist toetas Eesti Kultuurkapital. Raamat on müügil Ugala teatris ja Rahva Raamatu poodides üle Eesti.

 

Esitlus toimub otseülekandena neljapäeval, 22. aprillil kell 19 Ugala teatri Facebooki lehel (www.facebook.com/UgalaTeater), kus Andres Noormetsaga vestleb dramaturg Ott Kilusk (Endla teater).