Laumets, Suits ja Eplik loovad fantaasiarohke suurlavastuse „Peer Gynt“

Ugala ja Vanemuise teatrite ning Tartu Ülikooli Viljandi kultuuriakadeemia koostöös valmib sügishooajal suurlavastus „Peer Gynt“, mille lavastaja on Karl Laumets, kunstnik Kristjan Suits ja muusikaline kujundaja Vaiko Eplik. Lavastuses põimitakse üheks tervikuks näidendi autori Henrik Ibseni pillav fantaasia ning tänapäeva folkloor, millest sünnib sürrealistlik kabaree. Sama loomingulise lavastusmeeskonna koostöös valmis tänavuaastane Vabariigi Presidendi aastapäeva kontsertlavastus „Igal linnul oma laul“.

 

Kahe teatri ja Viljandi kultuuriakadeemia koostöölavastuse trupis on 20 näitlejat – Martin Mill, Luule Komissarov, Aarne Soro ja Janek Vadi Ugala teatrist, Riho Kütsar Vanemuisest ning TÜ VKA teatrikunsti 14. lennu näitlejatudengid.

 

„Peer Gynt“ on norra näitekirjaniku Henrik Ibseni kõige helgem teos, mis ilmus esmakordselt trükis eesti keeles 1867. aastal ning selle värsstõlke autor oli Marie Under. Esmatrüki 150. aastapäevaks lõi üks hinnatumaid eesti luuletajaid Paul-Eerik Rummo teosest oma tõlkeversiooni, mis valmis Riina Hanso proosatõlke alusel. Karl Laumetsa lavastuses jõuab see uustõlge nüüd ka lavale.

 

Lavastaja Karl Laumets: „Olen väga õnnelik selle koostöö üle, kuna antavatest oludest on sündinud kooslus, mis rikastab ja toetab lavastuse kontseptsiooni. Peer Gynt on meie aja kangelane. Ta on noor. Ta on ilus. Ta on andekas. Ta tahab saada kuningaks, keisriks. Küsimusele: „Olla või mitte olla?“ vastab Peer Gynt: „Olla ise!“ Mida tähendab ise-olemine? Kuidas ühendada individualistliku maailma isekust kollektiivse mõtlemisega? Kuidas elada nii, et see oleks hea ja õige?“

 

Lavastus on pühendatud Ida Urbeli 120. sünniaastapäevale. Ida Urbel oli ballettmeister ja lavastaja, kelle loometee algas Ugala teatris ja saavutas meisterlikkuse legendaarsete lavastustega Vanemuises, millest üks märkimisväärsemaid oli „Peer Gynt“. Ida Urbeli elutöö lavastajana on aukartustäratav ja tema pärand Eesti tantsu- ja balletikunsti hindamatu.

 

Vanemuise teatri balletijuht Mare Tommingas, kes on üks lavastuse algidee autoritest, kirjeldab Urbelit kui suurt loojat, kes oli pühendunud lavakunstile, ning kelle eredaim ja legendaarseim ballett „Peer Gynt“ oli murranguline nii lavastuslikult kui ka tantsutehniliselt. „See, et Karl Laumets toob lavale Ibseni „Peer Gynti“ pühendusega Ida Urbelile, on märgiline. Peer Gynt võtab endale lavastaja, mitte vastupidi. Looja valib talle omase tee, millist Peeri rada käia,“ sõnab Tommingas.

 

Koostöölavastus „Peer Gynt“ esietendub 7. novembril Ugala teatri suures saalis ning 12. novembril Vanemuise teatri väikeses majas. Sügishooajal jõuab lavastus ka Tallinnasse, etendudes 16. novembril Rahvusooperis Estonia.

 

Galerii: „Peer Gynti“ esimene lugemine (fotod Heigo Teder)