KALJU KOMISSAROV 8.03.1946–6.03.2017

KALJU KOMISSAROV
8.03.1946–6.03.2017

 

Ugala teater langetab pea kolleegi, teatrimõtte arendaja ja suure Õpetaja mälestuseks.

 

Kalju Komissarovi tee Ugala teatris sai alguse 1985. aastal märgilise lavastusega “Vennad Lautensackid”. Järgnesid “Ja sajandist on pikem päev”, 13. lennu, Kalju esimeste õpilaste, diplomilavastused “Teekond punktist A punkti B“, “Hamlet“, “Oklahoma“ ja “Kolm õde“, hiljem juba “Marylin” ja Ugalas viimaseks tööks jäänud TÜ VKA 9. ja 10. lennu diplomilavastus “Inetu”. Kalju käe all valmis Ugalas üle kolmekümne lavastuse, 1989–1991 oli ta Ugala peanäitejuht, 1987–2000 Ugala teatri lavastaja. Tema säravaimateks näitlejatöödeks Ugalas olid Jedigei lavastuses “Ja sajandist on pikem päev” ja Danton lavastuses “Giljontiin Dantonile”.

 

Oma elu viimased kolmkümmend aastat pühendas Kalju Komissarov esmajoones just teatripedagoogikale, olles 1984–1996 Toompea teatrikooli õppejõuks ja juhatajaks ning alates 1996. aastast kuni surmani Viljandi kultuuriakadeemia etenduskunstide osakonna sisuliseks juhiks ja arendajaks. Lisaks juhendatud neljateistkümnele näitlejate lennule annab Kalju pedagoogitöö sisulisest suurusest ja viljakusest tunnistust kasvõi tõsiasi, et eesti teatrite tänastest juhtidest on kaheksa Kalju Komissarovi vahetud õpilased, neile lisandub veel terve rida meie teatripilti hetkel aktiivselt kujundavaid lavastajaid. Lavastama ja teatreid juhtima on asunud juba ka Komissarovi õpilaste õpilased, mis annab tunnistust sellest, et me võime päris kindlasti öelda, et Panso koolkond elab tänases eesti teatris edasi Komissarovi koolkonnana.

 

Nii Ugala teatri kui oma õpilaste käekäigu vastu tundis Kalju aktiivset huvi kuni lahkumiseni, olles võimalusel alati kohal Ugala teatri kontrolletendustel.

 

“Kalju oli Õpetaja. Mitte selline õpetaja, kes hindeid paneb, vaid selline, kes andis edasi elu- ja teatritarkust,” Peeter Konovalov.

 

TÜ Viljandi kultuuriakadeemia fuajees on alates 7. märtsist avatud mälestuste- ja kaastunderaamat, mis jääb avatuks kuni Kalju Komissarovi ärasaatmiseni.

 

Kalju Komissarovi ärasaatmine Viljandi krematooriumisse toimub 19. märtsil kell 14.00 Ugala teatrist. Lilli ja pärgi palutakse mitte tuua.