EV100: Ugala ja RAAAMi ühislavastus

Täna, 15. märtsil kell 15 toimus presidendilossi ees Eesti Vabariik 100 teatrisarja „Sajandi lugu“ avaüritus, mille käigus andis Eesti Etendusasutuste Liidu juhatuse esimees Priit Raud president Kersti Kaljulaidile üle esimese kinkepileti kõigile „Sajandi loo“ lavastustele. Ühtlasi tehti teatavaks sadakond ühiskonnale olulist isikut ja organisatsiooni, keda teatrid samuti kinkepiletitega meeles pidasid.

 

Avaüritusega anti sümboolne avaakord kõige suuremale koostööprojektile, mida eesti teatrites kunagi tehtud. Mängides läbi vabariigi lugu, teeb kõnealune teatrisari ise omal moel ajalugu: see on nii osalejate arvu kui toimumisaega silmas pidades meie teatriajaloo suurim lavastus. Omaette väärtus on teatritevahelisel koostööl, mis sünnitab uusi ja üllatavaid loomingulisi kooslusi.

 

Nii jõuab alates augustist 2017 kuni juulini 2018 igal kuul publiku ette üks Eesti Vabariigi elukümnendist inspireeritud lavastus. Ühiselt tulevad lavastustega seotud 24 teatrit taas kokku 2018. aasta septembris Tartus, kui Draamafestivali ajal toimub kõigi „Sajandi loo” lavastuste etendusmaraton.
Ugala teatri ja R.A.A.A.M.-i ühislavastus teatrisarjas “Sajandi lugu” kannab pealkirja „Hipide revolutsioon“ ning keskendub aastakümnendile 1970–1980. See on kangelaspoeem Eesti psühhonautide rännakust Nõukogude Liidu südamesse.

 

On 1972. aasta. Woodstock on juba toimunud, biitlid on laiali läinud, kuid flower power valitseb ja läänemaailm võngub Veevalaja ajastu rütmis. Plaat-plaadilt ja teksapaarhaaval imbub hipikultuur läbi raudse eesriide. Neil seal on kommuunid, meil siin sistema. Neil seal on Vietnami sõda, meil siin nõukogude kord. Neil seal on vaba eneseväljendus, meil siin KGB, miilits ja hulluarstid. Neil seal on LSD, meil siin plekieemaldi “Sopals”. Eestist pärit hipide psühhedeelsed rännakud viivad nii Kesk-Aasiasse kui ka sisekosmose kujuteldamatutesse soppidesse. Üks, mis oli, on ja jääb, on vägivallatu eesmärk jõuda totalitaarse režiimi südamesse ja purustada Nõukogude Liit.

 

Mis on Nõukogude Liidu keskpunkt?
Punane väljak on Nõukogude Liidu keskpunkt.

 

Mis on maailma keskpunkt?
Sina oled maailma keskpunkt.

 

“Make love, not war”

 

Näidendi “Hipide revolutsioon” aluseks on Vladimir Wiedemanni teosed “Maagide kool” ja “Püha Kaljukitse radadel” ning eesti ja nõukogude hipide mälestused.

 

Esietendus Ugala suures saalis veebruaris 2018.

 

Autor: Mihhail Durnenkov
Tõlkija: Tiit Alte
Lavastaja: Juri Kvjatkovski
Kunstnik: Oksana Peretruhhina
Muusikaline kujundaja: Peeter Konovalov
Lavastuses teeb kaasa peaaegu kogu Ugala trupp.

 

Täna avati „Sajandi loo” koduleht EV100.ee/teater ja FB leht www.facebook.com/sajandilugu ning mõned teatrid alustasid piletite müüki.