Ugala uuslavastuse „Oleanna“ teatripublik võtab istet ehtsas gümnaasiumi auditooriumis

Laupäeval, 3. oktoobril kell 17.00 esietendub Ugala teatris Taago Tubina lavastus „Oleanna“, mis lahkab õpilase ja õppejõu võimusuhteid kaasaegses haridussüsteemis. Erakordseks teeb selle lavastuse asjaolu, et tavapärase teatrisaali asemel toimuvad etendused Viljandi Gümnaasiumi auditooriumis.
Maailmakuulsa draamakirjaniku David Mameti „Oleanna“ fookuses on võimusuhted, mille kaudu sunnitakse meid hindama ja mõtestama nüüdisaegse haridussüsteemi olemust, õpilase-õpetaja kontakti tundlikku loomust ning inimestevahelise suhtluse võimalikkust.

 

Ülikooli professor (Janek Vadi) ei ole rahul noore naistudengi (Klaudia Tiitsmaa) edasijõudmisega. Ta leiab, et neiu teadmised tema aines ei ole piisavad tagamaks tema loengu läbimist. Üliõpilane ei taha aga sellega leppida, sest peab õppejõu seisukohti vaieldavaks ja õpetamisstiili üleolevaks.
Neiu initsiatiivil leiab aset eraviisiline kohtumine, kus tegelikult ei soovi kumbki teist osapoolt ära kuulata. Lühikese ajaga jõuab nende sõnavahetus punkti, kust ei pruugi enam tagasiteed olla.

 

Kellel on õigus ja kes eksib? Kes keda tegelikult ära kasutab? Millised on õpilase ning õpetaja õiguste ja kohustuste piirid? Vastused neile küsimustele sõltuvad enamasti valitud vaatenurgast.

 

Lavastaja Taago Tubin: “Kevadel, kui selle loo kasuks otsustasime, oli Gunnar Okki raport veel ilmumata ja tuline tsoon haridusteemalistes aruteludes tekkimata. Nüüd on teema veel aktuaalsem, kui ta seda oli. Minu silmis on see näidend lugu inimestevahelisest suhtlusest.”

 

David Mameti näidendit „Oleanna“ võib nimetada moodsaks klassikaks. Näidendi esmalavastus oli mais 1992, lavastajaks autor ise. 1994. aastal valmis näidendist filmiversioon, mille režissööriks oli taas Mamet ise, peaosades William H. Macy ja Debra Eisenstadt. Eestis tõi „Oleanna“ 1995. aastal Eesti Draamateatri lavale Mati Unt ning mängisid Guido Kangur ja Elina Reinold.

 

Oleanna_ugala_teater_klaudia_tiitsmaa_janek_vadi