Ugala trupp tutvus Vargamäel suvelavastuse „Kõrboja perenaine“ tekstiga

Ugala teater mängib sel suvel Vargamäel suurt vabaõhulavastust „Kõrboja perenaine“, mis sünnib tandemi Urmas Lennuk-Vallo Kirs ühisloominguna. 25. aprillil toimus Tammsaare muuseumis suvelavastuse esimene proov, kus 30liikmeline trupp sai esimest korda tutvuda näidendiga ja vaadata üle sellesuvise mängupaiga.

 

Näidendi „Kõrboja perenaine“ aluseks on Lennuk valinud Tammsaare romaani „Kõrboja peremees“ ja kirjutanud näidendi lavastaja Vallo Kirsile ja Ugala teatri näitlejatele. Lennuki tõlgenduses on loo keskmes kolme Kõrboja naise saatus – Anna, Eevi ja Madli lugu.

 

Lavastaja Vallo Kirsi jaoks on tegu teise kohtumisega Tammsaare loominguga, varem on tema käe all valminud lavastus „Vanad ja noored“, mida kolm suve Vargamäel suure menuga mängiti. „Tammsaare „Kõrboja peremeest“ on Eesti teatrites suhteliselt palju lavastatud, 1942. aastal muide ka Ugala teatris. Ent nagu Tammsaare teoste puhul ikka, leidub alati ruumi värsketeks tõlgendusteks. Urmas Lennuk on lähenenud materjalile uudsest vaatenurgast ning tõstnud seekord esiplaanile eelkõige romaani naistegelased.“

 

Kirs lisab, et osatäitjad olid enne kirjutama asumist Lennukil teada ja tekst kirjutati neile mõeldes. „Peaosaliste valikul arvestasime sellega, et tegemist oleks näitlejatele väärilise proovikiviga. Mis saaks olla näitlejale veel meeldivamat kui personaalselt sinule dramatiseeritud roll,“ ütles Kirs.

 

Kõrboja Annat mängib Kadri Lepp, Kuusiku Eevit Adeele Sepp, Kõrboja Madli Luule Komissarov, Katku Villut Ott Aardam ja Kõrboja Reinu Egon Nuter. Lavastuses kõlab elav muusika Kulno Malva esituses ja kaasa teeb ühtekokku üle 30 näitleja.

 

Ugala suvelavastus „Kõrboja perenaine“ etendub Tammsaare muuseumi õuealal 15 suveõhtul juulis ja augustis. Tänavune Vargamäe teatrisuvi tähistab 20 aasta täitumist esimest suvelavastusest Albu mail.

 

Vaata pilte esimesest “Kõrboja perenaise” proovist (autor Heigo Teder): https://www.flickr.com/photos/heigoteder/albums/72157667497355096